Ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, BAE’li mevkidaşı ile görüştü.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı Sultan Bin Ahmed Al Cabir ile bir görüşme gerçekleştiren Mustafa Varank, iki ülke arasında gerçekleştirilebilecek olası teknoloji iş birliklerini değerlendirdi.

Petrokimya, imalat sanayisi ve ileri teknolojiler alanlarında Türkiye ile BAE'nin yapabilecekleri iş birliği ve yatırımlara ilişkin konuların ele alındığı görüşmede, "Dünya Ekonomik Forumu Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezleri" ağına üye merkezler arasında imalat sanayisinin geleceği için yeni teknolojileri geliştirmek amacıyla Türkiye'de yeni bir anlaşmanın imzalanması kararlaştırıldı.

TÜBİTAK ile BAE'nin ilgili kurumu "Emirlik Araştırma ve Geliştirme Konseyi" arasında bilim ve teknoloji alanında iş birliğiyle beraber, ortak araştırma projeleri, tematik çağrılar, teknoloji transferi, iyi uygulamaların paylaşımı ve araştırmacı değişimi olanakları görüşüldü.

BAE heyeti Türkiye'ye gelecek

Görüşmede, sanayinin yanı sıra ileri teknoloji, yapay zeka, Ar-Ge, teknoloji transferi gibi alanlarda ortak yatırım fırsatları masaya yatırıldı.

Ayrıca, Al Cabir başkanlığındaki geniş katılımlı bir heyetin, yatırım ortamını yerinde incelemek üzere, yakın zamanda Türkiye'ye ziyareti konusunda mutabakata varıldı.

Savunma sanayii alanında atılan adımlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Birleşik Arap Emirlikleri ziyareti kapsamında yapılan toplantıda iki ülke arasında “Savunma Sanayii İşbirliği Niyet Mektubu” imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BAE ziyaretinde hazır bulunan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve BAE’li mevkidaşı karşılıklı iyi niyet mektubu imzaladı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada,

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdogan’ın BAE ziyaretinde kendilerine eşlik ettik.

Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı

Bu ziyarette iki ülke arasında Savunma Sanayii İşbirliği Niyet Mektubu imzaladık. Hayırlı olsun.” ifadelerine yer verildi.

İki ülkenin savunma sanayii alanında yaptığı iş birliği anlaşması ve imzaladıkları iyi niyet mektubu sektör çevrelerinde olumlu karşılandı.

Birleşik Arap Emirlikleri ile tesis edilen iyi niyet mutabakatının ardından savunma sanayii alanında başka önemli gelişmeler de yaşandı.

BMC’den BAE’ye zırhlı araç ihracatı

SavunmaTR ekibinin edindiği bilgiye göre Birleşik Arap Emirlikleri'nin daha önce BMC'den sipariş ettiği 220 adet zırhlı araç sayısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan'ın bugünkü ziyareti sonrasında 400 adete çıktı.

BAE, Türk BMC firmasından 180 adet daha zırhlı araç satın aldı.

Haluk Bayraktar da toplantıda hazır bulundu

Havacılık alanında uzun yıllara dayanan Türkiye-BAE iş birliği ile ilgili bir diğer önemli gelişme de Baykar CEO’su Haluk Bayraktar’ın toplantıda hazır bulunması oldu.

Özellikle Bayraktar TB2’nin tüm dünyada tanınan bir insansız hava aracı olması ve 16 ülkeye ihraç edilmesi Birleşik Arap Emirlikleri’nin de ilgisini çekti.

Türk İHA’larının farklı iklimlerde ve coğrafyalarda yakaladığı başarıları yakından takip eden BAE’nin, Baykar üretimi Bayraktar TB2 SİHA’lar ve AKINCI TİHA için bir talepte bulunabileceği tahmin ediliyor.

BAE Hava Kuvvetleri’ndeki savaş pilotlarının Türkiye’de eğitim almış olması ve Türk havacılığı ekolünü benimsemiş olması da savunma ve havacılık alanında iki ülkenin ilişkilerinin boyut atlayacağı fikrini destekliyor.