Millî Savunma Üniversitesi Deniz Harp Okulu 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı, düzenlenen törenle açıldı. Deniz Harp Okulundaki törene Millî Savunma Bakanı Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Millî Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu ile katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Bakan Akar, yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulunarak sözlerine başladı.

Bölge genelinde askerî ve siyasi alanlarda yoğun değişim ve gelişmelerin olduğunu, bunları yakından takip ettiklerini ifade eden Bakan Akar, gelişmeler sonucunda Türkiye’ye yönelebilecek her türlü risk, tehdit ve tehlikeye karşı alınması gereken tüm tedbirlerin alındığını belirtti.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin uluslararası alanda özne hâline geldiğini bildiren Bakan Akar, bununla birlikte Türkiye’nin etki ve ilgi alanının da genişlediğini aktardı.

TSK’nın bir bütün hâlinde Cumhuriyet tarihinin en yoğun dönemini yaşadığını, Kara, Deniz ve Hava kuvvetlerinin muharip unsurlarının tamamının angaje durumda olduğunu bildiren Bakan Akar, Mehmetçiğin tüm görevlerini başarıyla yerine getirdiğini vurguladı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının tarihindeki büyük denizcilerden aldığı ilhamla başarıyla görevlerini yerine getirmeyi sürdürdüğünü dile getiren Bakan Akar, “15 Temmuz sonrasında bazı fitne fesat yuvaları çalıştı ama muvaffak olamadı. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz bir bütün hâlinde kendisine verilen görevleri yaptı, yapmaya devam ediyor. Deniz Kuvvetlerimiz 2020 yılında bir yılda 200 bin saat seyir yaparak Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdı. 182 gün kıyıya gelmeden görev yapan gemimiz oldu. Deniz Kuvvetlerimiz hainlerden temizledikçe güçlendi, güçlenmeye devam ediyor.” diye konuştu.

"Azimli, kararlı ve muhtediriz"

Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta Yunanistan ile yaşanan problemlere değinen Bakan Akar, şunları söyledi:

“Biz Yunanistan ile problemlerin uluslararası hukuk çerçevesinde, iyi komşuluk ilişkileri içinde diyalog yoluyla siyasi çözümler bulunarak çözülmesini, barış ve huzur ortamında iki taraf halklarının zenginliklerden yararlanarak güven ve refah içinde yaşamasını istiyoruz. Bizim samimi kanaatimiz, dileğimiz bu. Yunanistan’da üst düzey siyasilerin yaptığı açıklamalar akıl, mantık dışı. Uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkilerine uymuyor. Maalesef özellikle Yunanistan’daki bazı siyasiler saldırgan eylem ve söylemleriyle ikili ilişkileri bozmak için sorunlara aklen ve mantıken çözüm bulmak yerine gerilimi tırmandırıyor. Bunların beyhude gayretler olduğunu, bu tür eylem ve söylemlerle Türkiye’ye galebe çalamayacaklarını bilmeleri gerekir.”

Yunanistan’daki hem siyasi hem askerî liderleri akla, mantığa ve olaylara aklıselimle bakmaya davet ettiklerini belirten Bakan Akar, bazı eski asker ve siyasetçilerle akademisyenlerin bunları gördüğünü, Türkiye’nin haklı olduğunun görülmeye başlandığını ifade ettiklerini söyledi.

“Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi birtakım tatbikat, faaliyetlerle bir yere varabileceklerini zannediyor.” diyen Bakan Akar, şöyle konuştu:

“Yunanistan’da özellikle son dönemlerde bazı ülkelerin teşvik ve kışkırtmalarıyla bazı anlaşmalar yapmak suretiyle bir silahlanma sevdası başladı. Önce matematik, önce tarih bunlara bakın. Bu tür girişimlerle Türkiye’ye karşı üstünlük sağlayamazsınız, bu gayretten vazgeçin. Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik durum malum, ciddi borç içindeler. Silahlanma sevdasıyla birtakım boş harcamalar yaparak ekonomiyi daha da kötüleştirmekte ve Yunan halkının refahına kastedilmektedir. Bunu Yunanistan’daki aklıselim kişilerin görmesi lazım. Bu girişimlerin hiçbirinin ilerlemesi mümkün değil. Buna karşı alınması gereken ne tedbir varsa aldık, alıyoruz.

Bu konuda son derece azimli, kararlı ve muktediriz.”

İspanyol şirket, Ukrayna için gönüllü savaşçı yetiştiriyor İspanyol şirket, Ukrayna için gönüllü savaşçı yetiştiriyor

"Bu konuda kararlıyız, hakkımızı hukukumuzu çiğnetmeyeceğiz"

Türkiye ve Yunanistan arasındaki istişari, güven ve güven artırıcı önlemler görüşmeleriyle NATO Karargâhındaki ayrıştırma usulleri toplantılarını diyaloğun geliştirilmesi için birer fırsat, uygun birer ortam olarak değerlendiren Bakan Akar, “Güven ve güven artırıcı önlemler çerçevesindeki toplantıyı üç kere yaptık. Dördüncü toplantı için Türkiye’ye bekliyoruz." diye konuştu.

Nautical Geo araştırma gemisinin Türkiye’nin kıta sahanlığını ihlal etme teşebbüsüne de değinen Bakan Akar, “Girit’in doğusu, Kıbrıs’ın güney batısında bizim deniz yetki alanımızı ihlal etmek suretiyle araştırma yapma çalışmaları var. Buna asla müsaade etmeyeceğimizi söyledik. Orada Deniz Kuvvetleri unsurlarımız gereğini yaptı ve o gemiyi söz konusu bölgeye sokmadı. Bu konuda kararlıyız, hakkımızı hukukumuzu çiğnetmeyeceğiz.” dedi.

Bazı kesimlerin Türkiye'ye yönelik fitne fesat peşinde koştuğunu aktaran Bakan Akar, şunları kaydetti:

"Türkiye hiçbir şekilde kimseye tehdit değil, kendi hak ve hukukunu korumanın dışında kimsenin hakkını çiğnemenin peşinde değil. Biz herkesin sınırlarına, hak ve hukukuna, egemenliğine saygılıyız. Türkiye’nin güvenli, güçlü ve etkin bir müttefik olduğunu herkes bilmeli. Bundan bir önceki dönemde Yunan muhataplarımızla yani bakanlar, genelkurmay başkanları düzeyinde diyalog imkânımız, irtibatlarımız vardı. Görüşmeler yoluyla muhtemel krizleri önleme şansımız vardı. Şimdi bu yok oldu. Biz görüşmeye konuşmaya hazır olduğumuzu söylüyoruz fakat muhataplarımız bu yaklaşımı sürdürmediler.”

Yunan ordusunun Koyun Adası'nda gerçekleştirdiği tatbikata da değinen Bakan Akar, "Burnumuzun dibindeki Koyun Adası’na kadar gelerek tatbikat yapmak tahrik değil de nedir? Bu yapılan provokasyonlarla gerilimi artıran tarafın Yunanistan olduğu, başta AB ülkeleri olmak üzere tüm dünya tarafından görülmelidir. Her türlü tedbiri aldık, alıyoruz. Konuyu sabırla yakından takip ediyoruz. Yerinde ve zamanında gerekli cevaplar verilecektir.” diye konuştu. 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Ada’da yüzlerce yıldır devam eden Türk varlığını yok saydığını belirten Bakan Akar, "Türk varlığını kabul etmeden herhangi bir çözüm üretemezsiniz, buna asla müsaade etmeyiz, hiçbir şekilde mümkün değil. Egemen, bağımsız, eşit haklara sahip iki devletten bahsediyoruz. Amacımız, görüşümüz budur, bu kabul edilecek, bu çerçevede görüşmeler yapılacak ve devletler kendi alanlarında hayatlarını sürdürecek." diye konuştu.

Bakan Akar, Türkiye’nin Azerbaycanlı ve Libyalı kardeşlerinin yanında olmaya onlara haklı davalarında destek vermeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk tarihine dil uzatmaya kalkanlara da cevap vererek “Bazı ülkeler tarihindeki kara lekeleri iftiralarla kapatmaya çalışıyor. Şanlı Türk tarihine dil uzatıyorlar. Boyunu ve gücünü aşacak rollere soyunuyor. Tahrik edecek söylemlerde bulunuyor. Bunlar tarihten ders almadıklarının göstergesi” diye konuştu. 

İlk dersin Millî Savunma Üniversitesi Rektörü Erhan Afyoncu tarafından verildiği törende, Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral Erhan Aydın ve Deniz Harp Okulu Dekanı Prof. Dr. Nurettin Acır okuldaki çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Törende ayrıca sınıflarını dereceyle tamamlayan öğrencilere belgeleri Bakan Akar tarafından verildi.

Deniz Harp Okulu Marşı'nın okunmasının ardından biten tören sonrasında Bakan Akar beraberindekilerle Denizcilik ve Askerî Bilimler Bölümü Başkanlığı Simülasyon Merkezini ziyaret etti. Burada Köprüüstü Simülatörü'nü inceleyen Bakan Akar, simülatörde gemiyle İstanbul Boğazı’ndan geçiş yaptı.

Bakan Akar ve Komutanlar daha sonra Bahriyelilerle öğrenci yemekhanesinde yemek yedi.