Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler

Geçtiğimiz günlerde Bosna-Hersek’e bir dizi ziyaret düzenleyen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar temaslarına devam ediyor. Geçen hafta Türkiye’ye gelen Bosna Hersek Genelkurmay Başkanı Korgeneral Senad Masoviç, Bakan Akar’ı ve Özdemir Bayraktar Milli İHA Ar-Ge Üretim Tesisi’ni ziyaret etmişti. Ardından 2 gün önce Bosna Hersek’e giden ve temaslarını sürdüren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar öncelikle Bosna Hersek Kurucu Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç’in kabrini ve Kovaçi Şehitliği’ni ziyaret etti.

Bosna Hersek Savunma Bakanı Sifet Podzic ve Genelkurmay Başkanı Korg. Senad Mesoviç ile tekrar görüşen Bakan Akar, Maarif Vakfı’na ait bir okulu ve Türkiye Büyükelçiliği’ni ziyaret etti. Bosna Hersek Halklar Meclisi Başkanlık Divanı üyesi ve SDA Başkanı Bakir İzetbegoviç ile de buluşan Bakan Akar Devlet Başkanlığı Konseyi Üyeleri ile bir araya geldi.

"Bosna Hersek'te siyasî kriz bir an önce son bulmalı"

Bölgede sıcak gündem sürerken Akar’ın bu ziyareti çevre ülkelerce dikkat çekti. Sırbistan’ın önde gelen medya kuruluşlarından Danas, ziyaretleri yakından takip etti. Bakan Akar’ın ziyaretinde dile getirdiği,

"Özellikle Bosna Hersek'teki birlik ve beraberlik sadece bölge için değil, tüm dünya için önemlidir. Dayton Barış Anlaşması tüm maddeleri ile devam etmektedir, bu sebeple Bosna Hersek’te var olan siyasî kriz bir an önce son bulmalıdır. Ayrılıkçı açıklamalar kimseye fayda vermeyecektir. Türkiye, Bosna Hersek ile -savunma sanayii de dahil olmak üzere- her türlü işbirliğine imkanlar dahilinde hazırdır.”

ifadelerini ve Bosna Hersek Savunma Bakanı Sifet Podzic’in Türkiye-Bosna arasındaki savunma/askerî alanlardaki işbirliklerine yönelik sözlerini satırlarına ekledi.


[Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Bosna Hersek Savunma Bakanı Sifet Podzic ve heyeti ile beraber]

Hırvatistan merkezli 24sata ise Bakan Akar’ın “mevcut sorunların barışçıl ve müzakereler yoluyla çözülmesini öneriyoruz.” sözleri ile beraber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Boşnaklara açık destek verdiğini, Türkiye’nin Bosna Hersek’teki tüm siyasî yapıların temsilcileriyle iyi ilişkileri olan birkaç ülkeden biri olduğunu hatırlatarak görüşmelere geniş yer verdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Bosna’dan sonraki ziyareti Kosova’ya olacak.