Bakan Çavuşoğlu: AB ve NATO ülkelerinden yoğun bir ilgi var

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı’21’de yaptığı konuşmada, AB ve NATO üyesi ülkeler tarafından Türk savunma sanayii ürünlerine gösterilen ilgiye vurgu yaptı.

“Bu yıl savunma sanayii ihracatı 2.8 milyar doları aştı”

Savunma sanayiinde katedilen yolun, Türkiye’nin çıkarlarına ettiği hizmeti aşamalı olarak aktaran Bakan Çavuşoğlu, “Coğrafya belki kaderimiz ama bu millet hiçbir zaman geleceğini başka ülkelerin insafına bırakmamıştır. Bundan sonra da Allah’ın izniyle kendi yolumuzu kendimiz çizeceğiz. Şunu da unutmamamız gerekiyor; caydırıcı güç arttıkça, savaş riski azalır. Hasımlarınız harekete geçmek için kırk kere düşünmek zorunda kalır. Dolayısıyla güçten gelen caydırıcılık, barışa hizmet eder.

İkinci olarak savunma sanayii, ekonomimiz için de çok önemli bir unsur. Küresel tedarik zincirlerindeki değişim, az kaynaklı sıkıntılar yaratırken bir yandan da önümüze fırsatlar çıkarıyor. İhracatçılarımızın başarısı, hepimizi gururlandırıyor. Türkiye’nin gücüne güç katıyor. Artık Türkiye sadece pazar ülke değil, teknoloji yoğunlukta ürünler üretebilen bir ülke haline geldi. İhracatta rekorlar kırıyoruz. Bu yıl savunma sanayii ihracatı 2.8 milyar doları aştı. Savunma sanayii aynı zamanda istihdamımızın itici gücü olan KOBİ’leri destekleyen, güçlendiren bir nitelik taşıyor. Çünkü çok sayıda ürünler bu kobiler tarafından üretiliyor ve savunma sanayiimize önemli katkılar sağlıyor.

Üçüncü olarak diplomasi alanında savunma sanayiimiz ilişkilerimize ve dış politikadaki etkinliğimize çok önemli bir katkı sağlıyor. Pakistan için 4 tane MİLGEM korveti inşa ediyoruz. Filipinler’e ATAK helikopterinin ihracatına ilişkin süreçte sona yakınız. Buna benzer birçok önemli projede de önemli neticeler elde ediyoruz ve neticeler elde etmek üzereyiz. Yani sahada başarısını kanıtlayan tüm ürünlerimizle birlikte yurt dışına ihraç ettiğimiz ürünlerle birlikte etkinliğimiz artıyor.” ifadelerine yer verdi.

“Çok sayıda AB ve NATO üyesi savunma sanayii ürünlerimize ilgi duyuyor”

Türk savunma sanayii ürünlerine uluslararası olarak yoğun bir ilgi olduğunu vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, “SİHA ve İHA’lar. Bu anlamda da kendisini ispat eden gerek özel şirketlerimiz gerek kamu şirketlerimizin ürettiği İHA ve SİHA’ları satın alan ülkelerle bizim temaslarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu ürünlere ilgi her geçen gün artıyor. Şirketlerimizin yöneticileriyle de sürekli temas halindeyiz. Bugün İHAlar ve SİHAlar savaş literatüründe yeni bir paradigma oluşturuyor ve Türkiye olarak buna önemli bir katkı sağlıyoruz. Son NATO ve AGİT toplantılarında çok sayıda bakan arkadaşım ve üst düzey yetkililer, bu konuda neden bu kadar başarılı olduğumuzu sordular. Çünkü tüm dünyada bu başarı konuşuluyor. Çünkü bizim yatırımcımız, mühendisimiz, bilim insanlarımız çok zeki ve üretken diyorum. Polonya’nın ülkemizden bir SİHA almasıyla ilk kez bir NATO ve AB üyesinin envanterine bu ürünleri katması önemlidir. Şu anda çok sayıda AB ve NATO üyesi de bu tür ürünlerimize ilgi duyuyor, çok sayıda ülke ile bu anlamda temaslarımız devam ediyor.” dedi.

Dışişleri Bakanlığı’nın savunma sanayii alanındaki faaliyetlere ilişkin çalışmalarını aktaran Çavuşoğlu, “Çok yönlü, çok boyutlu ve çok paydaşlı bir diplomasi anlayışımız var. SSB ve savunma ssanayii sektörüyle yakın çalışıyoruz. Yabancı muhataplarla görüşmelerde savunma sanayii konularını mutlaka ele alıyoruz. Öncesinde SSB’ye soruyoruz, ayrıca şirketlerden bize gelen bilgiler talepler var onları da derleyip topluyoruz ve tüm ziyaretlerimizde ve bize gelen konuklarımızla bu konuları ele alıyoruz. Daha sonra da Cumhurbaşkanımıza arz ediyoruz. Cumhurbaşkanınımızın bizzat ele alması gerekiyorsa da Cumhurbaşkanımız bu konuyu bizzat ele alıyor. Ayrıca savunma sanayii alanında ikili savunma sanayii iş birliği anlaşmalarını müzakere ediyoruz. Arkadaşlarımız çalışıyor ve biz de Dışişleri Bakanlığı olarak bunu çok yakından takip ediyoruz. Diğer taraftan sektörün ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik girişimlerimizi Dışişleri Bakanlığı teşkilatı olarak yoğun bir şekilde sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Altay tankı için mutabakat zaptı imzalanması yönündeki müzakerelere elimizden gelen katkıyı sağlıyoruz”

Altay tankıyla ilgili son durumu aktaran Bakan Çavuşoğlu, “Başkanımız İsmail Demir ile beraber yakından takip ettiğimiz bir konu, son Seul ziyaretlerimizde Altay milli tankımızın güç grubu yani motor ve şanzımanıyla ilgili niyet mektubunu imzalamak oldu. Şimdi Seul ve Türkiye Savunma Sanayii Başkanlığı arasında bir iş birliği mutabakat zaptı imzalanması için müzakerelere biz de elimizden gelen katkıyı veriyoruz. Seul’deki büyükelçimiz ve Ankara’daki arkadaşlarımız bu konuyu bizzat takip ediyor. Bu işin esas sorumlusu İsmail Demir’dir. Biz de kendisine destek oluyoruz.” şeklinde konuştu.

Uluslararası etkinliklerde de sektörün yanında olduklarının belirten Çavuşoğlu, “Hazirandaki ilk Antalya Diplomasi Forumu’nda (ADF) SSB’nin katkılarıyla savunma sanayi başlıklı bir yan etkinlik düzenledik. Mart 2022’de 2. ADF’de de özel bir bölüm ayıracağız. Bu ay yapacağımız Türkiye-Afrika İş birliği Zirvesi’nde SSB’nin uzay ve teknoloji başlıklı bir standı olacak.” dedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.