Özellikle Suriye, Libya ve Azerbaycan’da büyük başarılara imza atan yerli İHA/SİHA’lar, dünya gündemini de meşgul etmeye devam ediyor.

DIGIAGE Oyun Senaryosu Geliştirme Kampı’na canlı bağlantı ile katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli İHA ve SİHA’larımıza Avrupa ülkelerinden çok sayıda talep geldiğini söyledi.

Bu başarıların ardından birçok ülkenin Türk İHA/SİHA’larını talep ettiği biliniyor. Bakan Varank da bu konu hakkında DIGIAGE Oyun Senaryosu Geliştirme Kampı’nda katıldığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu.

“Amacımız tecrübemizi yeni nesil teknoloji alanlarına aktarmak”

Polonya’nın ilk erken ihbar uçağı vitrinde Polonya’nın ilk erken ihbar uçağı vitrinde

Türk mühendisliğinin yakalamış olduğu tecrübe ve birikimi yeni nesil teknoloji alanlarına aktaracağının altını çizen Mustafa Varank, “Birçok yabancı uzman bu başarımızı uluslararası arenada bir “game changer” olarak değerlendiriyor. Şimdi amacımız, bu tecrübeyi diğer yeni nesil teknoloji alanlarına aktarmak. Biliyorsunuz İHA’larda yakaladığımız başarılar sayesinde şu anda birçok ülkeden bu araçlarımıza talepler var. İHA’larımızın SİHA’larımızın kendilerine satılmasına yönelik talepler var.” ifadelerini kullandı.

Avrupalı ülkelerin İHA/SİHA talebi

Yerli İHA/SİHA’lara olan talebin altını çizen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Ben daha önce de söylemiştim, Avrupa’nın semalarında da İHA’larımızı, SİHA’larımızı göreceğiz demiştim. Bu hedefimize de inşallah çok kısa bir sürede ulaşacağımıza inanıyorum.” dedi.