Bakan Varank’tan S-400 ve SU-57 açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sputnik News‘e verdiği röportajda S-400 alımı ve Rusya ile iş birliği hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Varank, Rusya ile Türkiye’nin çıkarına olacak projelerin birlikte geliştirebilmesinden memnuniyet duyulacağını ifade etti.

Rusya ile ortak S-400 üretim perspektiflerini değerlendiren Bakan Varank, “Biz, nihai hedef olarak ihtiyaç duyduğumuz bütün savunma sanayii ürünlerini kendimizin üretebilmesini istiyoruz. Türkiye’de özellikle katmanlı hava savunma sistemleri ile ilgili çok önemli projeleri kendi kuruluşlarımız gerçekleştiriyor. Şu anda bunlarla ilgili de önemli adımlar atılmış durumda. Bunlar devam ederken bağımsız bir ülke olarak Türkiye, kendi satın almalarını, iş birliklerini geliştirmek üzere de çalışmalarını yürütüyor.” ifadelerini kullandı.

S-400’ün ikinci paketinin hazır alımdan ziyade beraber geliştirilerek üretilmesi hakkındaki açıklamaları hatırlatan Bakan Varank, “S-400 meselesinde bunun iki paket halinde olması, birinci hazır alımdan sonra ikinci pakette özellikle beraber geliştirme ile ilgili zaten kamuoyuna açıklamalar var. Savunma Sanayii Başkanlığımız ile Rusya’daki muhatapları zaten görüşmeleri sürdürüyorlar. Biz herhangi bir ülkeyle herhangi bir teknoloji alanında iş yapmanın önünde bir engel görmüyoruz. Biz kendi geliştirdiğimiz teknolojilerle ilgili de başka ülkelere destek veriyoruz. Onların sağlayabileceği katkıları kendi ürünlerimizde de kullanmak üzere iş birlikleri geliştiriyoruz. Eğer Rusya ile her iki ülkenin de çıkarına olacak projeleri beraber geliştirebilirsek bundan memnuniyet duyarız. Türkiye’nin ihtiyacına dönük bir netice buradan çıkarsa da bizim tabii avantajımıza olur.” dedi.

Türkiye’ye Su-35 ve Su-57 savaş uçaklarının sevkiyatının teklif edildi

Rusya Askeri Teknik İşbirliği Federal Servisi (FSVTS) tarafından Türkiye’ye Su-35 ve Su-57 savaş uçaklarının sevkiyatının teklif edildiğini vurgulayan Bakan Varank, Rusya’nın bu alanda iş birliği teklifini olumlu değerlendirebileceklerini belirtti.

Bakan Varank tarafından yapılan açıklamada, “Ülkelerle iş birliklerimizi kendi ihtiyaçlarımız ve iki ülkenin karşılıklı çıkarları temelinde değerlendiriyoruz. Şu anda bizim asgari olarak havacılık alanında neye ihtiyacımız olduğu, gelecekte bir ihtiyaç karşımıza çıkar mı şeklindeki değerlendirmeler, Savunma Sanayii Başkanlığımız ile askerlerimizin ortaklaşa planlamaları ile oluyor. Kategorik olarak bizim, ‘X ülkesinin uçağına karşıyız, Y ülkesinin uçağına karşıyız’ dememiz mevzu bahis olamaz. Eğer mevcut ihtiyaçlarımıza dönük Rusya’da bir uçak varsa ve bizim bunu kendi sistemimize sokup çalıştırma manasında zorluk olmayacaksa biz tabii bu uçağı Rusya’dan ya da Avrupa’da başka bir ülkeden de alabiliriz.” ifadelerine yer verildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.