Bangladeş’in fırkateyn ihalesinde Türkiye finalde

Bangladeş Donanması’nın fırkateyn ihtiyacını karşılamak üzere 6 adet çok maksatlı fırkateyn tedarikini kapsayan ihalenin finalist ülkeleri Türkiye, Çin, Hollanda ve İtalya oldu.

Defseca’nın haberine göre, ihaleye katılan İngiltere, Fransa, Hindistan ve Güney Kore final aşamasını göremeden elendiler. 
Çin’in teklfinin, Bangladeş’in bir tersanesinin hisselerini alması ve söz konusu fırkateynlere biçilen maliyetin fazla olması gerekçesiyle makul görülmediği aktarılıyor. Hollanda’nın sunduğu teklifin ise Bangladeş Donanması’nda ciddi bir değişim meydana getirmeyeceği iddia edilirken İtayla’nın teklifinin de bütçenin çok üzerinde bir değere sahip olduğu değerlendirmesinde bulunuluyor. 

Mevcut durum Türkiye’nin İstif (İ) sınıfı fırkateyninin seçilme olasılığını son derece yüksek kılıyor. Türkiye’nin ihalede kazanan ülke olması halinde ülkenin ambargolara karşı geliştirdiği yerli çözümler (Milli Dikey Atım Sistemi, HİSAR, MKEK 76mm Deniz Topu, ATMACA gemisavar füze, GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi vb.) için de bir ihracat potansiyeli oluşacağı tahminleri yapılıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.