Özellikle ROKETSAN ile savunma sanayii alanında çeşitli iş birlikleri geliştiren Bangladeş, Savunma Sanayii Başkanlığı ile yaptığı yeni mutabakatla 6. savunma sanayii sözleşmesini tamamladı.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada,

“Dost ve kardeş Bangladeş ile Devletten Devlete gerçekleştirilen 6. savunma sanayii sözleşmesi Başkanlığımız tarafından başarıyla tamamlanmıştır. Birlikte daha güçlüyüz!” ifadelerine yer verildi.

Bangladeş'e TRG-300 KAPLAN ve TRG-230 füze sistemi teslimatı

Türk savunma sanayiinin 2022 cirosu 12,2 milyar dolara yükseldi Türk savunma sanayiinin 2022 cirosu 12,2 milyar dolara yükseldi

Bangladeş Silahlı Kuvvetleri envanterindeki ürünleri Türk savunma sanayiinin desteğiyle çeşitlendiriyor.

Geçtiğimiz aylarda Bangladeş askeri kaynaklarına yakınlığıyla bilinen Defense Technology of Bangladesh-DTB Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Bangladeş ordusunun ROKETSAN'dan ek TRG-300 KAPLAN ve TRG-230 füze sistemi siparişlerini teslim aldığı ifade edilmişti.

Bangladeş halihazırda birçok Türk savunma ürününü envanterinde bulunduruyor. ROKETSAN tarafından üretilen TRG-300 KAPLAN, TRG-230 ve ÇNRA (Çok Namlulu Roketatar Aracı), Bangladeş ordusu tarafından aktif olarak kullanıyor.

Bunların yanı sıra Bangladeş, geçtiğimiz günlerde Türkiye'den ATMACA Gemisavar Füzesi, TEBER Güdüm Kiti ve HİSAR Hava Savunma Sistemi satın almıştı.

Türkiye - Bangladeş savunma sanayii ilişkisi

Haziran 2021'de Türkiye ile Bangladeş arasında imzalanan Devletten Devlete (G2G) İşbirliği Mutabakat Muhtıraları kapsamında ROKETSAN'ın çeşitli ürünlerinin ihracat anlaşması gerçekleştirilmişti. Bu anlaşmanın yanı sıra Bangladeş'in ROKETSAN'dan resmi olarak; TRG-300 KAPLAN Füzesi, Çok Namlulu Roketatar Aracı (ÇNRA) ve TRG-230 Füzesi satın aldığı biliniyor.