Türk savunma sanayii geliştirdiği insansız kara araçlarını güvenlik güçlerine teslim etmek için gün sayıyor.

Türkiye'nin öncü savunma şirketlerinden HAVELSAN tarafından geliştirilen BARKAN İnsansız Kara Aracı'nın (İKA), 2023 yılında güvenlik güçlerine teslim edilmesi planlanıyor.

Samsun Çarşamba Havalimanı'nda düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST KARADENİZ'e katılan HAVELSAN, burada, çalışmaları son aşamasına gelen insansız kara aracı BARKAN'ı da sergiliyor.

HAVELSAN yetkilisinin basın mensuplarına yaptığı açıklamada, BARKAN'ın, HAVELSAN'ın üzerinde çalıştığı çok büyük bir projenin kritik bir bileşeni olduğunu söyledi.

Üzerinde çalıştıkları projenin, "Dijital Birlikler Projesi" olduğunu belirten yetkili, amaçlarının geleceğin savaş sahasında dijital, insansız birlikler oluşturmak olduğunu ve BARKAN'ın burada insansız kara aracı rolüyle önemli bir rol üstlendiğini vurguladı.

Projenin öz kaynaklı bir AR-GE projesi olduğunu anlatan HAVELSAN yetkilisi, daha sonra Savunma Sanayii Başkanlığının yönlendirmesiyle yarışmaya girip bugünkü halini aldığına işaret etti.

Yürüttükleri çalışmalarla insansız hava ve kara araçlarına ortak görev yaptırabilir noktaya geldiklerini dile getiren yetkili, sözlerine şöyle devam etti: 

"BARKAN'ın keşif, gözetleme, istihbarat toplama ve izleme, atış destek gibi konularda birçok özelliği mevcut. Aracımız kıtalara gönderildi, kullanıcıların birtakım geri bildirimleri alındı, ürün iyileştirilmesi alanında çalışmalar devam ediyor. Gerek tırmanma kabiliyetleri olsun, gerek hareket, gerek görev kabiliyetleri olsun, bunları üst seviyeye çıkaracak çalışmalar noktalanmak üzere. Daha sonra askeri birliklere dağıtımı olacak. 2023 yılı içinde silahlı kuvvetlerimize teslim etmeyi planlıyoruz. Aracımız 4-5 kilometrede uzaktan kumanda ile kontrol edilebiliyor. Bunun haricinde telefon çeken herhangi bir yerden kontrolü mevcut, kablolu olarak da kullanılabiliyor."

DEARSAN Nijerya Donanmasını modernize edecek DEARSAN Nijerya Donanmasını modernize edecek

500 kilogram civarında ağırlığa sahip ve üzerine ASELSAN tarafından geliştirilen uzaktan komutalı SARP silah sistemi entegre edilen BARKAN, Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet unsurlarına sahadaki desteğin artırılması amacıyla geliştirildi.

BARKAN, üzerinde bulunan haberleşme cihazlarıyla uzaktan kontrol, çepeçevre görüş yeteneğiyle de operatöre geniş bir görüş imkanı sunuyor.