Batı Trakya'daki güçlü Türk varlığından rahatsızlık duyan Yunanistan, Türklere yönelik sindirme politikalarını gerginliği artıracak şekilde sürdürüyor.

Batı Trakya'daki İskeçe Türk Birliği'nin (İTB), "Yunan mahkemelerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına adaptasyonu"na yönelik yasal düzenlemeden sonra resmi statüsünün iadesi için açtığı davanın Yunanistan Yüksek Mahkemesi tarafından reddedilmesi tansiyonu yükselten son olay oldu. Batı Trakya'da Türk varlığının olmadığı fikrini benimseyen Yunanistan'ın politikasının bir yansıması olarak nitelendirilen bu karar, Türk azınlık kurum ve kuruluşları tarafından büyük tepki gördü.

İTB'nin resmiyetinin yeniden tescil edilmesine yönelik 38 yıldır sürdürülen ve AİHM tarafından haklı görülen hukuk mücadelesinin Yunan mahkemelerince olumsuz yaklaşılmasına karşı Batı Trakya Türkleri tarafından tepki yürüyüşü düzenlenecek.

TRT Haber'e konuşan İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu da yıllardır süren bu mücadeleyle ilgili bir dizi açıklamalarda bulundu. Ozan Ahmetoğlu, Batı Trakya Türklerinin 10 Temmuz Cumartesi günü bu tavra karşı tepki yürüyüşü düzenleyeceklerini söyleyerek, "Demokratik eylem haklarımızı kullanarak gösteri düzenleyeceğiz." dedi.

Ahmetoğlu Batı Trakya Türkleri'nin birçok sorunla karşılaştığını da şu sözlerle ifade etti:

"Yunanistan bizim etnik ve milli kimliğimizi kabul etmeli. Azınlık eğitimleri ve seçilmiş müftülerimizin sorunları var. Bunlar tanınmıyor. Vakıflarımız yarım asırdan fazla 'işgal' altında. Kendi vakıflarımızı yönetemiyoruz. Kapatılan azınlık okullarımız var. En önemli sorunlarımızdan birisi ekonomi. Yunanistan'da en yüksek işsizliği olduğu bölgedir İskeçye ve Gümülcine. Yunanistan'da en düşük gelirler bu bölgelerde. Yani Batı Trakya Türkleri'nin yaşadığı bölgeler. Çocuklarımıza okul binası istiyoruz, bunu bile alamıyoruz. Bodrum katında eğitim gören çocuklarımız var."

Yunanistan AİHM'nin kararlarını görmezden geliyor

Batı Trakya’da, isminde "Türk" kelimesi olduğu gerekçesiyle 1983'te mahkeme kararıyla kapatılan İTB, iç hukuk yollarının sonuçsuz kalmasıyla 2005'te konuyu AİHM’e taşımıştı. 2008'de karara bağlanan davada, AİHM, Türk azınlığa ait derneklerin kapatılmasıyla “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin örgütlenme hakkıyla ilgili 11. maddesinin ihlal edildiği” görüşüne vararak Yunanistan'ı mahkum etmişti. İTB,’nin AİHM kararına dayanarak, resmi statüsünün iadesi için açtığı dava Yunan mahkemelerince reddedilmişti.

Yunan mahkemelerinin, AİHM kararlarına adaptasyonuna yönelik yasal düzenleme, muhalefet partilerinin itirazı üzerine “Milli güvenlik söz konusu olduğunda, karar uygulanmayabilir.” ifadesi eklenerek 2017'de Yunan Parlamentosunda onaylanmıştı.

Biden, İsrail’e askeri yardım için yeni yollar deniyor Biden, İsrail’e askeri yardım için yeni yollar deniyor

Yunanistan, Batı Trakya'daki Türk azınlıklar tarafından kurulan bazı dernekleri, Türklerin etnik azınlık olduğu görüşünü savunmak amacıyla kurulduğu iddiasıyla faaliyetlerine izin vermeyerek kapatmıştı. AİHM ise Yunanistan'ın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) toplanma ve örgütlenme özgürlüğüne ilişkin 11. maddesini ihlal ettiğine hükmetmişti. Mahkeme, derneklerin amaçlarının ülkede etnik azınlık olduğu görüşünü savunmak olsa bile bunun demokratik toplum için tehdit olarak değerlendirilemeyeceği kanaatine varmıştı.