Yerli ve milli Türk savunma sanayii ürünleri kardeş ülke Azerbaycan'a güç katıyor!

Azerbaycan'ın başkenti Bakü’de düzenlenen Mustafa Kemal Atatürk 2023 tatbikatında Azerbaycan Hava Kuvvetlerine ait Su-25 uçağı, Bayraktar TB2’nin işaretlediği hedefi, ASELSAN Lazer Güdüm Kiti (LGK) ile imha etti.  

İnsanlı sistemler ile insansız sistemlerin koordineli operasyon faaliyetlerine başarılı bir örnek teşkil eden gelişme, Türk savunma sanayiinin ulaştığı teknolojik kabiliyet seviyesini göstermiş oldu.   

Gerçekleştirilen faaliyet ile ilgili ASELSAN'ın sosyal medya platformu X üzerindeki resmi hesabından görüntüler paylaşıldı.

Bayraktar TB2 Taktik S/İHA Sistemi

Baykar tarafından geliştirilerek kullanıma sunulan Bayraktar TB2 Taktik S/İHA Sistemi, kullanıcıya tüm çözümleri bir arada sunan bütünleşik ağ tabanlı bir sistem mimarisidir. Sistem, Bayraktar TB2 S/İHA Platformu, Yer Kontrol İstasyonu, Yer Veri Terminali, Uzak Görüntü Terminali, İleri Üs ve Jeneratör ile Römork modüllerinden oluşur. Baykar’ın teknolojik kabiliyet ve yetenekleri sayesinde tüm sistem yerli ve milli olarak üretilmektedir.

tb2-1

Bayraktar TB2 Taktik Silahlı İnsansız Hava Aracı, keşif ve istihbarat görevleri için orta irtifa-uzun havada kalış süresi sınıfına giren (MALE) insansız hava aracıdır. Üç yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyon mimarisi ile tamamen otonom taksi, kalkış, iniş ve normal seyir kabiliyetine sahiptir. 600.000 saatten fazla uçan TB2, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü bünyesinde 2014’ten bu yana aktif olarak hizmet etmektedir. Şu anda Türkiye ile beraber Katar, Ukrayna, Azerbaycan ve teslimat yapılan ülkelerin envanterinde yüzlerce Bayraktar TB2 S/İHA Platformu görev yapmaktadır. Bayraktar TB2, Türk havacılık tarihinde havada kalma (27 Saat 3 Dakika ) süresi ve irtifa (25 bin 30 feet) rekorunu kırmıştır. Bayraktar TB2 bu ölçekte ihraç edilen ilk hava aracı ünvanını da taşımaktadır.

ASELSAN Lazer Güdüm Kiti (LGK)

LGK, 250 lb sınıfındaki MK-81, 500 lb sınıfındaki MK-82, 1000 lb sınıfındaki MK-83 ve 2000 lb sınıfındaki MK-84 bombalarını maliyet etkin ve yüksek güvenilir akıllı mühimmata dönüştüren lazer güdüm kitidir.

Polonya Dışişleri Bakanı: Rusya 3 yıl içinde NATO’ya saldırabilir Polonya Dışişleri Bakanı: Rusya 3 yıl içinde NATO’ya saldırabilir

ASELSAN LGK

LGK sabit/hareketli hedeflere karşı daha yüksek vuruş hassasiyeti, arttırılmış atış zarfı, daha düşük ikincil hasar ve atış sonrası hedef değiştirme kabiliyeti sağlar

LGK yarı-aktif lazer arayıcı başlık, güdüm bölümü, ısıl pil, kanat tahrik sistemi ve arka kuyruk bütününden oluşur. Mühimmat hedeften yansıyan lazer enerjisine güdümlenir: arayıcı başlık hedeften yansıtılan lazer ışığını algılar, kanatçıklar bombayı lazer ile işaretlenen hedefe yönlendirir.

Genel Özellikler

  • Uygun maliyet
  • İhracat lisans kısıtı bulunmamaktadır
  • Sabit/hareketli hedeflere karşı yüksek vuruş hassasiyeti ve daha düşük ikincil hasar
  • Sabit uçuşlar sırasında yeniden hedeflenme
  • Elektriksel ara yüz bulunmaması avantajı ile hızlı platform entegrasyonu
  • Sahada kanıtlanmış
  • Karşı tedbir mukavemeti yüksek