Bayraktar TB2’ler Polonya’da

Türk savunma sanayiinin gururu Bayraktar TB2, ilk kez bir NATO ve AB ülkesine ihraç edildi.

Bu anlaşmayla birlikte Suriye, Libya ve Azerbaycan’daki başarılarıyla dünya gündemine oturan Bayraktar TB2, ilk kez bir NATO ülkesine ihraç edilmiş oldu.

Polonya Savunma Bakanlığı 24 adet Bayraktar TB2 alımı için Türkiye merkezli BAYKAR Savunma firmasıyla anlaştıklarını kamuoyuna duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak resmi Twitter hesabından Bayraktar TB2 maketinin Polonya Hava Kuvvetleri armalı fotoğrafını paylaşarak alımın sinyalini vermişti.

BAYKAR Savunma firması da resmi sosyal medya hesaplarından ihracat haberini duyurdu.

BAYKAR Savunma resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Gururluyuz! Türkiye’nin NATO ve AB üyesi bir ülkeye ilk kez gerçekleştireceği yüksek teknoloji SİHA ihracatının sözleşmesini imzaladık. BayraktarTB2 SİHA’lar Polonya Ordusu’nun envanterinde Avrupa semalarında görev yapacak.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’den Polonya’ya yapılacak olan bu önemli savunma sanayii ihracatının detayları ise şöyle; Polonya, 24 adet Bayraktar TB2 SİHA tedarik edecek, tedarik edilecek SİHA’lar, Roketsan MAM-L mühimmatı taşıyacak, Polonya Savunma Bakanı Blaszczak’a göre ilk teslimatlar, 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilecek.

BAYKAR Savunma’nın yapacağı bu ihracatın en dikkat çekici kısmı ise Polonya’nın bir NATO ülkesi olması. Çeşitli ülkelere ihraç edilen ve muharebe sahasında kendini ispat eden Bayraktar TB2, yapılan anlaşma ile ilk kez bir NATO ülkesine ihraç edilecek.

Libya ve Azerbaycan’da çok sayıda Rus hava savunma sistemini imha eden Bayraktar TB2’nin Ukrayna’nın ardından Polonya’ya da ihraç edilmesi sembolik olarak da değerli görülüyor.

Öte yandan BAYKAR Savunma’nın Avrupa’nın çeşitli ülkeleriyle de ihracat için görüştüğü biliniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.