"Savunma Sanayii 2023 Hedefleri" başlıklı basın toplantısında konuşan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir; 2023 yılının savunma sanayii hedeflerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

"2023 ihracat hedefi şimdilik 6 milyar dolar" 

İsmail Demir, açıklamasının başında 2023 yılında savunma sanayii ihracat hedefini şimdilik 6 milyar dolar olarak hedeflendiğini kaydetti: 

"2023 yılı ihracatımız için 2022 rakamlarımızı beklediğimiz ölçüde yakaladık. Duruma bağlı olarak 6 milyarı gözümüze kestirdik, çok daha üstü de olabilir. İlk çeyrekten sonra rakamlar biraz daha netleşecek."

Hürjet uçmak için gün sayıyor

"Kimseden izin almadan ürünlerimizi ihraç eder hale geldik"

Açıklamasının devamında yerli ve milli savunma sanayiindeki dik duruş ve kararlılığın ambargolara karşı projeleri hızlandırdığına dikkat çeken Demir; "Milli çıkarlarımızı koruma noktasında yapılacak harekat ve operasyonlar konusunda da kimseden müsaade almadan, kimsenin ürün ambargosuna maruz kalma riski taşımadan icraatlarımızı yapabilir hale geldik ve bunu artıracağız.” dedi.

"BAYRAKTAR TB3 ve HÜRJET ilk kez bu yıl uçacak, KIZILELMA testleri devam edecek, GÖKBEY'in ilk teslimatları Jandarma Genel Komutanlığı'na yapılacak"

Demir, konuşmasında KIZILELMA, MMU, TAYFUN, BAYRAKTAR TB3, ANADOLU, DERYA, İSTANBUL, AESA burun radarı ve GÖKBEY konusunda 2023 hedeflerine dair son gelişmelere yer verdi:

"2022 yılında muharip insansız hava aracı KIZILELMA beklenenden önce ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Bundan sonra manevra testleri, mühimmat entegrasyonu ve atış testleri gibi bir dizi faaliyetle yoluna devam edecek ve hizmete girmek için gün sayacak. Milli Muharip Uçağımızı hangardan çıkışını ve jet eğitim ve hafif taarruz uçağı HÜRJET’in ilk uçuşunu 2023 yılında göreceğiz. TAYFUN'un 2022 yılında gösterilen başarısının yeni örneklerini 2023 yılında da görmeyi planlıyoruz. ANADOLU gemisine konuşlandıracağımız Bayraktar TB3 SİHA ilk uçuşunu yapacak. Dünyanın ilk SİHA gemisi olacak ANADOLU, denizde ikmal muharebe destek gemisi DERYA, İ sınıfı fırkateynlerimizin ilki İSTANBUL, yeni tip denizaltılarımızın ilki PİRİ REİS hizmete alınacak. Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA ve yerli motorlu VURAN zırhlı araçlarının ilk teslimatını gerçekleştireceğiz. Özgür Projesi kapsamında aviyonik modernizasyonu tamamlanacak ilk F-16'ları teslim alacağız. Önümüzdeki günlerde ilk kez AKINCI’ya entegre edeceğimiz AESA burun radarı daha sonra F-16’larımızda kullanılmaya başlanacak. Özgün helikopterimiz GÖKBEY'in ilk teslimatlarını Jandarma Genel Komutanlığına gerçekleştireceğiz. İMECE Yer Gözlem Uydusu uzaya fırlatılacak. KTJ3200 Turbojet Motorunu teslim ettik ve seri üretimine başladık. Bu motorun ileri versiyonu için çalışmaları başlattık. İlk kez Endonezya'ya ihraç edilen KAPLAN MT orta sınıf tankının bir kısmı Türkiye’de bir kısmı da Endonezya’da üretilecek. BOZDOĞAN Görüş İçi ve GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Füzelerimizin ilk teslimatlarını yapacağız. GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemini gemilerimize entegre etmeye başlayacağız. Erken ihbar radar sistemi ERALP ve taşınabilir elektronik taarruz sistemi MERT gibi yeni elektronik harp sistemlerini envantere alacağız."