Dünyanın en eski iş modellerinden biri olan bankacılık, gelişen teknolojiye ayak uydurmaya devam ediyor.

Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi? Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi?

Shift Delete'nin haberine göre resmi bir düzenleme yayınlayan kurum, bazı şartlara uymaları koşuluyla dijital bankaların kurulması ve normal bankalar gibi faaliyet göstermelerine izin verecek. 

BDDK‘nın Resmi Gazete’de yayınladığı karara göre dijital bankalar, aksi belirtilmediği sürece geleneksel kredi kuruluşlarının gerçekleştirebileceği tüm faaliyetleri yerine getirebilecekler. Buna çeşitli mevduat, birikim hesapları açmak ve (10 bin TL’ye kadar teminatsız) kredi vermek de dahil. Kuruluş için ise 1 milyar TL sermaye zorunluluğu şartı aranacak.

Yalnızca bir adet fiziksel büro kurmaları zorunlu olan dijital bankalar, herhangi bir temsilcilik ya da şube kuramayacak. Bu durumun sektördeki masrafları azaltırken, rekabetin artmasına imkan tanıması bekleniyor. Buna ek olarak kalitenin korunması da BDDK için önemli.

Bu nedenle dijital bankaların internet bankacılığı ve mobil bankacılık konusunda süreklilik yüzdesi yüzde 99.8’den daha düşük bir değer olamayacak. Böylelikle olası aksamaların ve finansal kayıpların önüne geçilecek. Aksi şekilde hizmet veren kurumlar soruşturmaya tabii tutulacak.

Olası bir sermaye artırımı ve dönüşüm sürecine girilmesi durumunda ise BDDK’ya başvurulacak. Kurum uygun görürse gerekli işlemleri başlatarak geleneksel bankacılık faaliyetlerine de izin verecek. Söz konusu işletmelerin faaliyet alanı ise sadece Türkiye ile sınırlı olacak. Hali hazırda enpara ve benzeri kuruluşlar ile dijital bankacılık alanında ilk adımlarını atmış olan finans sektörü, bu gelişme ile kullanıcılara güven verecek.