MMU KAAN'ın fırlatma koltuğu test aşamasında MMU KAAN'ın fırlatma koltuğu test aşamasında

Belçika Savunma Bakanlığı'nın 29 Ekim 2021'de yaptığı açıklamaya göre, Belçika Silahlı Kuvvetleri topçu kabiliyetlerini artırmak amacıyla Fransız Nexter firmasından 9 adet CAESAR NG (Yeni Nesil), 155 mm tekerlekli kundağı motorlu obüs alacak.

Defence and Technology'nin haberinde 2016 yılında yayınlanan Stratejik Vizyon'a göre Belçika, yeni topçu sistemlerinin tedariki için 48 milyon Euro yatırımı onayladı. Hali hazırda Belçika ordusunun envanterinde 32 adet RT-61 120mm havan ve 14 adet LG1 Mk II 105mm topçu sistemi bulunuyor.

Fransız Nexter Group tarafından geliştirilen sistem başta Fransa olmak üzere 6 ülke ordusu tarafından hizmete sokuldu. Fransız ordusunca Afganistan ve Mali'de düzenlenen operasyonlarda da kullanılan CAESAR'lardan şimdiye kadar 350'nin üzerinde satış yapıldı.

40 km üzerinde atış menziline sahip olan IL-76, C-17 ve A400M gibi nakliye uçakları tarafından taşınabilen 30 ton ağırlığındaki araç, yüksek hareket kabiliyeti ve kısa süre içerisinde mevziiye girip dakikada 6 atış yaptıktan sonra terk edebilme özelliği ile askeri birliklere büyük avantaj sağlıyor.

Bu siparişle Belçika, CAESAR'ın Avrupa'da dördüncü, dünyada ise sekizinci kullanıcısı oldu.