Belçika İçişleri Bakanlığı siber korsanların hedefi oldu

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/7rDWjePf1JuoJrcdIjx9tq” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Siber korsanlar dünya genelinde devlet kurumlarını hedef almaya devam ediyor.

Security Week sitesinin haberine göre Belçika İçişleri Bakanlığı, 2019 yılından başlayan ve geçtiğimiz Mart ayına kadar süren uzun soluklu bir “sofistike” siber saldırının hedefi oldu. 

Belçika İçişleri Bakanlığı Federal Kamu Hizmeti İletişim Müdürü Olivier Maerens, gerçekleşen siber saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada, bakanlığın sunucularının iyi korunduğunu ve saldırıyı gerçekleştiren bilgisayar korsanlarının (hacker) en hassas verileri ele geçirmeyi başaramadıklarını vurguladı. Maerens, siber saldırganların erişimini engellemek için acil önlemler alındığını ve sunucu güvenliğinin güçlendirildiğini belirtti.

Belçika, mayıs ayının başlarında başka bir büyük çaplı siber saldırıya uğramış ve bu saldırı; üniversiteleri, araştırma merkezlerini ve kamu kuruluşlarını birbirine bağlayan Belnet ağının çökmesine neden olmuştu.

Ancak Belçikalı uzmanlar, İçişleri Bakanlığı’na yönelik bu saldırının amacının web sitesi bozmak veya fidye talebi olmadığını savunuyor. Uzmanlar bu siber saldırının, daha karmaşık ve belirli bir hedef seçilmesinden dolayı bir casusluk faaliyeti olduğunu düşündüklerinin altını çizdi.

Uzmanların raporlarını inceleyen federal savcılar; siber saldırının kaynağını, hangi verilerin ele geçirildiğini ve bir yabancı devletin işin içinde olup olmadığını belirlemek için soruşturma başlattı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.