Belçika, İHA’lara karşı pompalı tüfek kullanmayı planlıyor

Belçika’daki hava üssünde av tüfekli eğitim!

Son yıllarda büyük bir hızla gelişen İHA teknolojisi, çok çeşitli ürünlerin ortaya konulduğu büyük bir pazarı inşa etti.

Muharebe sahasında saldırı maksadıyla kullanılan İHA’lar harp sahasının gerisinde en önemli istihbarat aracı haline geldi. Bu durum, ülkelerin hava üsleri için de ciddi bir tehlike arz ediyor.

Belçika’daki Kleine-Brogel Hava Üssü, özellikle izinsiz İHA’lara karşı koymak için uyarlanmış, Benelli M4 Super 90 pompalı tüfeği ile hava güvenliği konusunda çalışmalarını duyurdu. Duyuru, 17 Kasım 2023’te üssün Facebook sayfası aracılığıyla yapıldı ve ortaya çıkan hava tehditlerine karşı koymanın artan önemi vurgulandı.

benelli2

Eğitim sırasında dokuz eğitmen, hava üssünün güvenliğinden sorumlu ekipleri Benelli M4 Super 90’ın kullanımı konusunda eğitmeye başladı. Bu eğitim girişimi, hava alanları gibi tüm askeri tesisler için endişe verici bir güvenlik sorunu haline gelen İHA sistemlerine karşı savunma yeteneklerini güçlendirmeyi amaçlıyor.

İtalyan yarı otomatik Benelli M4 Super 90 pompalı tüfeği; kum, çamur ve toz gibi zorlu koşullarda çalışma başarısıyla ünlenmiş ve pek çok ülke envanterinde yerini almıştır. Gazla çalışan mekanizması, manuel ateşleme özelliğiyle birleştiğinde onu İHA’lara karşı kullanım için ideal bir silah haline getiriyor.

benelli

Bu yivsiz av tüfeği, görevlerin özel ihtiyaçlarına göre değiştirilebilen dipçiği ve kabzasıyla öne çıkıyor. Ayrıca tüfek, lazer işaretleyiciler, gece görüş ve ışık aksesuarları için MIL-STD-1913 Picatinny rayı ile donatılmıştır. Herhangi bir operatör ayarı gerektirmeden farklı itici yüklere sahip 2,75 inç (70 mm) ve 3 inç (76 mm) mermileri ateşleyebilir.

benelli3

Ülkelerin genelde özel harekât birimleri tarafından kullanılan tüfeğin, sivil av silahı olarak da kullanılmasına izin veriliyor. Belçika’daki çalışmalar ertesinde yivsiz tüfeklerin, İHA’lara karşı kullanılacağı dönemin başladığı da dolaylı olarak ilan ediliyor.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.