​​​ABD ile Türkiye arasında yeni bir sayfanın nasıl açılacağı tartışılırken ABD’nin son zamanlarda Yunanistan’la askerî iş birliğinde bulunması, Doğu Akdeniz’deki varlığını akıllara getirdi.

ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Eski Komutanı Ben Hodges, ABD’nin son zamanlarda soru işaretleri oluşturan politikası hakkında Milliyet'e bazı değerlendirmelerde bulundu.

ABD’nin, askerî varlığını Yunanistan’da son zamanlarda artırması ve Dedeağaç’ta oluşan askerî trafik hakkında açıklamalarda bulunan Ben Hodges, “Yunanistan, Türkiye gibi bir NATO müttefiki. Dolayısıyla Doğu Akdeniz’de yaptığımız şeyin Yunanistan’la bir ‘yakınlaşma’ değil, bölgedeki sınırlı ABD Donanma kapasitesinin güvenlik, istikrar ve seyir özgürlüğünü geliştirmeye yardım amacıyla elinden geleni yapmasının bir örneği olduğunu düşünüyorum. Dedeağaç ise birkaç nedenden ötürü önemli. Birincisi, alternatif liman olarak ABD’ye belli oranda esneklik sağlıyor. İkincisi ise Bulgaristan’da Karadeniz kıyısına doğrudan tren yolu imkanı sağlıyor. Balkanların güvenliği, Karadeniz bölgesinin güvenliği için kilit öneme sahip. Bu yüzden ABD ordusu DEFENDER 21 tatbikatları sırasında bu limanı kullandı.” dedi.

ABD’li eski komutan, ABD’nin Doğu Akdeniz’deki varlığı konusundan da söz etti. Hodges; Türkiye ve Yunanistan’ın ABD ile oldukları gibi birbirinin de müttefiki olduklarını, ABD’nin Doğu Akdeniz’e müdahil olması ve bölgede kalması gerektiğini ve Almanya’nın Türkiye ve Yunanistan arasındaki farklılıkların giderilmesinde aktif rol aldığını görmek istediğini belirtti.

ABD’nin S-400 meselesi hakkında sabit fikrinin değişmediğini ve çıkarlarını tek taraflı gözettiğini gösteren ifadelere yer veren Ben Hodges şunları söyledi:

Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi

“Bu çok talihsiz bir durum. İki eski müttefik ve dost arasındaki ilişki, bu tek zorlu meseleyle tanımlanmamalı. ABD’nin Türkiye’ye, Türkiye’nin de ABD’ye ihtiyacı var. Türkiye’nin S-400’lerle ilgili bir hata yaptığını düşünüyorum. Bunun sonucunda Türkiye için hiç iyi şeyler olmadı. ABD, Almanya, Hollanda ve İspanya, hepsi, Türk şehirlerini, Suriye’den kalkan Rus yapımı füzelerden korumak için Türkiye’ye Patriot konuşlandırdı. Türkiye’de yeterince kişinin buna tam olarak kıymet verdiğini düşünmüyorum. Yine de ilişkilerimiz güven ve saygı çerçevesinde tanımlanmalı. Biden ve Erdoğan yönetimlerinin bizi 'Türkiye-ABD 2.0' seviyesine getirmek üzere öncülük edeceğini umuyorum.”

ABD’nin Türkiye ile ilişkilerinde yeni bir sayfa açmaya istekli olduğunu belirten Hodges, “ABD’nin yeni bir sayfa açmak için çok istekli olduğunu biliyorum. Türkiye’nin de farklılıklarımıza rağmen, uzun süredir güvenilir bir NATO müttefiki olduğunu biliyoruz. Yeniden güven tesis etmek önemli. İlişkimizin doğasını yeni bir çerçeveye oturtmalıyız. Daha fazla ekonomik ve diplomatik iş birliğine gitmeli, büyük meselelerde daha fazla birlikte çalışmalıyız.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye-ABD 2.0” güncellemesinin nasıl mümkün olabileceği sorusuna da cevap veren ABD'li eski komutan “S-400’ün ilişkilerimizi tanımlamasına izin veremeyiz. Türkiye’nin S-400 alma kararına katılmıyorum. Fakat her iki ülke için önemli olan pek çok başka konu var. Dolayısıyla evet, ‘Türkiye-ABD 2.0’a ulaşmak mümkün. Fakat Türkiye’nin de bunu istemesi gerekiyor... Türkiye harika bir ulus. Muhteşem yetenekli, teknoloji meraklısı gençlerin olduğu harika bir kültüre sahip. Türkiye-ABD 2.0 bu demografiye odaklanmalı.”  diyerek ilişkilerin “Türkiye-ABD 2.0” seviyesine gelmesini yine S-400'lere bağladı.