Beyaz Saray: Siber saldırıda Rusya yerine İran ve Çin’e odaklanın

Geçtiğimiz ABD başkanlık seçimlerinde Rus istihbarat biriminin saldırılar düzenlemesi seçim hakkında tartışmaları beraberinde getirmişti. Önümüzdeki seçim yaklaştıkça da hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar siber saldırıya hedef alınınca tartışmalar tekrar gün yüzüne çıktı.

Son ortaya çıkan iddia ise oldukça dikkat çekti. Çünkü bu iddiaya göre hükümete yakın birisi, Beyaz Saray ve Ulusal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinin, Rusya’dan gelen müdahaleye dair bilgiyi başkanı kötü gösterdiği nedeniyle örtbas ettiğini belirtti. Bununla birlikte bu konuda çalışan kişilerin İran ve Çin’den gelen saldırılara odaklanması gerektiği belirtildi.

Rusya yerine ve İran ve Çin’e odaklanma

Ortaya çıkan bilgilerde İranlı ve Çinli hackerların Rus hackerlar kadar olmasa da etkin durumda olduğu görülüyor. Üç ülkenin de seçim kampanyaları hakkında bilgi toplamak istediği ve olası sonuçları değiştirmeyi amaçladığı belirtiliyor.

Gelen bilgilere göre, ulusal istihbarat direktörlüğü tarafından verilen bilgide Çin yönetiminin seçimi Demokratların adayı Joe Biden tarafından kazanılması istendiği belirtiliyor.

Çin tarafından yapılan saldırılarda da özellikle Joe Biden seçim kampanyasında çalışan kişilerin hedef alındığı aktarılıyor. Akademik ve ulusal güvenlik kurumlarında görev yapanların da raporlandığı listede sadece 1 adet Başkan Donald Trump ile ilgili kişi bulunuyor. Bu kişinin de Beyaz Saray ile çalışan eski bir yetkili olduğu aktarılıyor.

Başkan Trump seçim kampanyasının ulusal basın danışmanı yardımcısı Thea McDonald, “Büyük bir hedefiz. Bu nedenle kampanya ve çalışanlarımıza yönelik kötü amaçlı faaliyetler bizi şaşırtmıyor.” dedi. Bu tehditleri azaltmak için de iş ortaklarıyla çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Joe Biden seçim kampanyası tarafından gelen açıklamalar da yapılan saldırıların farkında olduğuyla alakalıydı. Ek olarak yeni saldırıların da beklendiği belirtildi.

2016 yılındaki seçimlerde saldıran Rus gruplarının gizli kalabilmek için Tor kullandığı belirtiliyor. Bilgilere göre bu gruplar Rus askeri istihbaratı tarafından desteklendi.

Şimdiye kadar Microsoft tarafından hackleme girişimlerinin başarıya ulaştığına dair kanıt bulunamadı.

18 Ağustos ve 3 Eylül arasında Tor aracılığıyla 28 kuruluş ve 6.192 e-posta hesabının hedef alındığı bildirildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.