Biden seçim kampanyası, Rus hackerların hedefinde

ABD seçimleri yaklaşırken siber güvenlik haberleri gelmeye devam ediyor. Daha önceki seçimde de siber saldırılar haberlere yansımış ve seçim sonuçlarının değiştiği iddia edilmişti.

Yapılan araştırmalara göre ABD Başkan Adayı Joe Biden’a danışmanlık yapan bir firma, Rus hackerler tarafından saldırıya uğradı. Saldırının arkasındaki bu grubun Rus devleti tarafından desteklendiği de iddia edildi.

Haberlere göre Rus hackerlar, Washington merkezli SKDKnickerbocker isimli firmayı hedef aldı. Bu firma seçim kampanyasının stratejisini ve iletişimini sağlıyordu. Özellikle Başkan adayı Biden ve Demokrat Parti bu firma ile iletişimdeydi.

İddialara göre saldırılar iki aydan beri yapılmaktaydı. Ancak söz konusu firmanın güvenlik konusunda gerekenleri önceden yaptığı belirtildi. Böylelikle saldırıların sonuçsuz kaldığı söylendi.

Ancak firmanın sözcüsünden konuyla ilgili bir açıklama gelmedi. Joe Biden’ın sözcüsü de yorum yapmaktan kaçındı.

Bu saldırıların ardından ABD istihbarat servisleri, siber güvenlik alanında çalışmalarını artırdı. Bir önceki seçimlerin de siber saldırı haberleri gölgesinde geçmesinin ardından bu seçimde çalışmalara önem veriliyor.

Saldırıların hedefinde olan firmanın genel müdürü Anita Dunn, Barack Obama’nın başkanlığı döneminde Beyaz Saray İletişim Direktörü olarak görev yapıyordu. Şu anda da kıdemli danışman olarak Biden seçim kampanyasında görev alıyor.

Saldırıların phishing (oltalama) olarak da gerçekleştiği böylelikle kullanıcı parolalarının hedef altına alındığı belirtildi.

Firma şimdiye kadar 6 başkanlık seçiminde faaliyet gösterdi. Demokrat Parti ile yakın ilişkileri olan danışmanlık firması, valilik seçimlerinde de başarılı işlere imza atmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.