Bilal Topçu: Öğrenciler Siber Güvenlik Lisesi’nde iş dünyasıyla iç içe

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, Türkiye’nin savunma sanayii alanında stratejik önem eden bir merkezi olan Teknopark İstanbul bünyesinde kurulan Siber Güvenlik Lisesi’ne dair değerlendirmelerde bulundu.

“Öğrencilerimiz Türkiye’nin yüzde 1-2’lik diliminden”

İl Milli Eğitim Müdürlüğüyle yola çıktıklarını söyleyen Bilal Topçu, Siber Güvenlik Lisesi’ndeki öğrencilerin Türkiye’nin yüzde 1-2’lik diliminden olduğuna dikkat çekti.

Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

“Proje fikri İl Müdürümüzden geldi. Bu konu üzerinde hiç vakit kaybetmeden iş birliğine başladık. ‘Türkiye’nin ilk Siber Güvenlik Lisesi’ni Teknopark’ın içerisinde kuralım.’ dedik. Bu süreçte binamız, sınıflarımız yoktu. İlk sene öğrenciler tercihlerini yaptılar. Fakat velilerimiz okulun nerede olduğunu soruyorlardı. Yarısı Anadolu’dan yarısı da İstanbul’dan olan öğrencilerimiz Türkiye’de fen liselerinin üzerinde puan alarak geldiler. Türkiye’nin yüzde 1-2’lik diliminden öğrenci aldık (ilk iki yıl 30’ar öğrenci). Sonrasında Teknopark içerisindeki ofisleri sınıflara çevirdik. Arzu ettiğimiz de buydu. Veliler ve öğrencilerimiz tamamen iş dünyasının içinde bir eğitim verildiğini daha sonradan anladılar.”

“Siber Güvenlik Lisesi bu konuda örnek olan ilk okul oldu”

Öğrencilerin yazılım firmalarıyla beraber siber güvenlik noktasında çok güzel bir eğitim aldıklarına ve okulun da bu konuda Türkiye’de ilk olduğuna dikkat çeken Topçu, “Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanımız Ali Taha Koç ve kurum olmak üzere yine SSB Siber Güvenlik Dairesi çatısı altında öğrencilerimiz iş dünyasının içinde, yazılım firmalarıyla beraber siber güvenlik noktasında çok güzel bir eğitim alıyorlar. Siber Güvenlik Lisesi bu konuda örnek olan ilk okul oldu. Bu gibi kampüslerde bu tarz mesleki teknik liselerin açılmasını çok önemli buluyoruz. Siber güvenlikte ben buradaki gençlerin de inanılmaz işler başaracağına eminim.” dedi.

“Öğrencilerimiz iş dünyasıyla iç içe”

Bilal Topçu açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Müfredat konusunda ise Milli Eğitim Bakanlığı artık çok esnek çalışmalara başladı. Geçen sene gelen öğrencilerimiz hazırlık yılını tamamladılar. Bu sene şimdi firmalarımızdan mühendisleri ve yöneticileri de bazı derslere sokarak öğrencilerimizin iş dünyasındaki karşılığını pratikte de görmelerini istiyoruz. Öğrenciler teneffüse çıktıklarında bile iş dünyasıyla birlikte olmuş oluyorlar.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.