Birleşik Krallık, Minerva uydu ailesini 2026’ya kadar fırlatacak

Birleşik Krallık, istihbarat uydusu ailesini yörüngeye fırlatmaya hazırlanıyor!

Birleşik Krallık, farklı tip uydulardan oluşan istihbarat, keşif ve gözetleme uydu ailesi geliştirilmesi için yürütülen ISTARI programı kapsamındaki Minerva Projesi konsept uyduları 2026 sonuna kadar yörüngeye göndermeyi planlıyor.

Minerva Projesi, gelecekteki çok uydulu istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) takım uydularının geliştirilmesinin temelini oluşturacak çeşitli operasyonel konsept gösterici Titania, Tyche, Oberon ve Juno isimli uydulardan oluşuyor.

Minerva Uydu 1

Birleşik Krallık Uzay Komutanı Tümgenaral Paul Godfrey 12 Aralık günü katıldığı Savunma Uzay Konferansı’nda, Minerva Projesi kapsamında geliştirilen uydulardan ilk uydu olan Tyche’nin 2024 yazında, Titania ve Oberon’un 2025’te, ardından Juno’nun ise 2026’da fırlatılacağını duyurdu.

2024 yazında fırlatılacak Tyche uydusu Surrey Satellite Technology (SSTL) şirketi trafından geliştirilen Carbonite elektro-optik (EO) uydu ailesini temel alıyor. Uydunun Birleşik Krallık’ın ihtiyaç duyduğu uzay tabanlı görüntü istihbaratı (IMINT) ihtiyacı için bir konsept uydu olarak hizmet vermesi planlanıyor.

Savunma Bilimi ve Teknoloji Laboratuvarı (Dstl) tarafından geliştirilmekte olan Titania uydusunun, alçak dünya yörüngesinde (LEO), yörünge ve dünya arasında optik iletişiminin (FSOC) askeri kullanımını araştırması öngörülüyor.

Minerva Uydu 4

Üç adet sentetik açıklıklı radar (SAR) uydusundan oluşan Oberon’un ise yüksek çözünürlüklü elektro-optik uydu olan Juno ile bir küme oluşturarak takım uydu olarak görev yapması planlanıyor. Tümgeneral Godfrey konuşmasında, Juno projesinin uzay alanı farkındalığı (SDA) için de kullanılacağını ve tek bir uydudan oluşmayabileceğini de ayrıca vurguladı.

2024 yılında faaliyete geçmesi planlanan Ulusal Uzay Operasyon Merkezi’nin (NSpOC), uzaydaki varlıkları korumak için askeri ve sivil uzay alanı farkındalığı verilerini birleştireceğini söyleyen Tümgeneral Godfrey, merkezin bunu desteklemek için Borealis projesi kapsamında yeni bir komuta kontrol yazılımıyla donatılacağını söyledi.

Minerva Uydu 2

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.