Birleşik Krallık, NATO Acil Müdahale Gücü’nün başına geçiyor

Birleşik Krallık, NATO’nun hızlı müdahale gücünün komutasını devralacak!

Birleşik Krallık, yeni yılla birlikte NATO Çok Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Gücü’nün (VJTF) liderliğini devralmaya hazırlanıyor.

2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı yasadışı ilhakı sonrasında kurulan NATO Çok Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Gücü, ittifakın olası bir kriz durumunda hızlı müdahalesi için üye devletlerin yüksek hazırlık seviyesinde tuttuğu birlikleri harekete geçirmeyi amaçlıyor.

NATO-Birleşik Krallık 1

NATO Çok Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Gücü, kuruluşundan bu yana ilk defa 2022 yılının Şubat ayında, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Doğu Avrupa’daki NATO üyesi devletlerin güvenliğini sağlamak amacıyla konuşlandırıldı.

Liderliğini alarak Birleşik Krallık, görev gücünde yer alan askeri birliklerin çoğunluğunu oluşturacak. Birleşik Krallık ordusuna bağlı 7. Hafif Mekanize Tugayı, NATO’nun hızlı müdahale gücüne liderlik edecek.

Birleşik Krallık, liderliği 2023 yılında görev gücüne liderlik eden Almanya’dan devralacak. Liderlik görevi her yıl ittifak üyesi devletler tarafından dönüşümlü olarak yürütülüyor.

NATO-Birleşik Krallık 4

Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri’nin NATO Çok Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Gücü’nün komutasını devralmasıyla ilgili konuşan Birleşik Krallık Savunma Bakanı Grant Shapps şunları söyledi:

“İngiltere NATO’nun kalbinde yer alıyor. 2024’te NATO’nun Çok Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Gücü’nün başına geçerek, ittifakta bir kez daha lider pozisyona geçiyoruz ve NATO’nun 75. yılına girerken Birleşik Krallık olarak küresel savunma taahhütlerimizi yerine getirdiğimize dair açık bir mesaj gönderiyoruz. Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri, müttefiklerimizi savunmak ve Birleşik Krallık’ın ulusal çıkarlarını korumak için her an hazırdır. Dünya onlarca yıldır olduğundan daha tehlikeli ve tartışmalı bir yer ve bizim NATO’ya her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Birleşik Krallık ve müttefikleri, NATO’yu ve onun neyi temsil ettiği değerleri desteklemeye kararlıdır.”

NATO-Birleşik Krallık  3

NATO Mukabele Gücü’nün (NRF) en yüksek hazırlık seviyeli unsuru olan NATO Çok Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Gücü, 2024 yılında Birleşik Krallık 7. Hafif Mekanize Tugayı ve bağlı destek unsurlarıyla beraber yaklaşık 6.000 askerden oluşacak.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.