Birleşmiş Milletler, Uluslararası Mühimmat Teknik Kılavuzu’nu güncelledi

Birleşmiş Milletler, sivillerin hayatlarını kaybetmesine sebep olan mühimmat patlamalarını engellemek için 2011 yılında yayınladığı Uluslararası Mühimmat Teknik Kılavuzu üzerinde iyileştirmeler yaptı.

BM Silahsızlanma Ofisi resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Uluslararası Mühimmat Teknik Kılavuzu’nun güncellendiği ve UMTK uygulama destek araç setinde iyileştirmeler de dahil olmak üzere yenilendiği ifade edildi.

Paylaşımda, hem web sitesi hem de araç setinin daha geniş çapta erişebilir hale gelmesi için Uluslararası Mühimmat Teknik Kılavuzu’nun Fransızca ve İspanyolca’ya çevrildiği aktarıldı.

Mühimmat uzmanları, 2011’de ülkelerin kullanımına sunulan Uluslararası Mühimmat Teknik Kılavuzu’nu konvansiyonel mühimmat stok yönetiminde emniyeti, güvenliği ve verimliliği artırması için devletleri bu kılavuzu kullanmaya davet ediyor.

BM Uluslararası Mühimmat Teknik Kılavuzu

100’den fazla ülkede, son elli yılda, kötü yönetilen mühimmat stokları, genellikle insani felaketlere yol açan patlamalara sebep oldu. Bu patlamalar sonucunda binlerce insan hayatını kaybetti, yaralandı, göç etmek zorunda kaldı ve geçim kaynakları sekteye uğradı.

İnsani ve sosyo-ekonomik sonuçlara ek olarak, teminatsız veya kötü yönetilen mühimmat stokları güvensizliği dünyada güvensizlik ortamı oluşturuyor. 

Bütün bunlar ele alındığında, bu sonuçlar, yetersiz yönetilen stokların yarattığı çok ciddi güvenlik zorluklarını gösteriyor.

Bu endişelere yanıt olarak Birleşmiş Milletler, 2011 yılında Uluslararası Mühimmat Teknik Kılavuzu’nu yayınladı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.