Bizarro yazılımı, Avrupa ve Güney Amerika’daki bankaları hedef alıyor

Bizarro kötü amaçlı yazılımı (malware), sınırlarını aşarak Avrupa ve Güney Amerika’da bulunan bankaları kendine hedef olarak seçti.

Bleeping Computer’da yer alan habere göre, Brezilya menşeli Bizarro adlı truva atı yazılımı (trojan), ülke sınırlarını aşarak Avrupa ve Güney Amerika’da bulunan 70 bankayı ve müşterilerini hedef almaya başladı.

Dünyanın önde gelen siber güvenlik şirketlerinden biri olarak gösterilen Kaspersky tarafından yapılan araştırmalar, Bizarro’nun sadece Brezilya’da değil artık Avrupa (Almanya, İspanya, Portekiz, Fransa, İtalya) ve Güney Amerika’da da (Şili, Arjantin) faaliyet gösteren bankaları ve müşterilerini hedeflediğini ortaya çıkardı.

Kaspersky ayrıca, Bizarro yazılımının Avrupa ve Güney Amerika’ya genişleyen tek truva atı yazılımı olmadığını belirtiyor. Bizarro dışında Guildma, Amalvado, Javali, Melcoz ve Grandoreiro gibi diğer kötü amaçlı yazılımların da Brezilya’da ortaya çıktığını ve ülke sınırları dışına yayıldığı vurgulanıyor.

Bizarro kötü amaçlı yazılımı (malware)

Brezilya’da ortaya çıkan ve geliştirilen Bizarro, bir Windows sistemini ele geçirdikten sonra, kullanıcıların banka hesaplarına erişebilen bankacılık truva atı yazılımı olarak biliniyor.

Bizarro yazılımı, genellikle ödenmemiş yükümlülükler hakkında bilgi veren resmî mesajlara gizlenen kimlik avı e-postaları aracılığıyla yayılıyor.

Hedef kişi ilgili mesajla etkileşim sağlamasının ardından Bizarro yazılımı, tüm tarayıcı ve çevrimiçi bankacılık hizmetlerini sonlandırıyor. Bu gelişmeyle Bizarro, kullanıcıyı banka hesap bilgilerini yeniden girmeye zorluyor ve kullanıcı bilgilerine erişmesine izin veriyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.