Katar, hava filosunu Boeing F-15QA avcı uçakları ile güçlendirmek için gün sayıyor.

Boeing tarafından yapılan açıklamada, 2017 yılında imzalanan anlaşma kapsamında Katar Emirliği Hava Kuvvetleri için özel olarak üretilen F-15QA avcı uçağının 25 Ağustos 2021 tarihinde hangardan çıkarıldığı ifade edildi.

Hindistan'a yeni S-400 teslimatları 2025'ten önce Hindistan'a yeni S-400 teslimatları 2025'ten önce

Boeing F-15 Program Müdürü Prat Kumar gelişmeyle ilgili yaptığı açıklamada Katar F-15QA programının, F-15 savaş uçağındaki kablosuz uçuş kontrolleri, tamamen camdan bir dijital kokpit, modern sensörler, radar ve elektronik harp yetenekleri gibi yeni nesil teknolojileri daha da geliştirdiğini söyledi.

F-15QA avcı uçağının dünyadaki herhangi bir avcı uçağından daha fazla hız, menzil ve yük kapasitesine sahip olduğunu vurgularken, bu gelişmiş uçağın Katar Emirliği Hava Kuvvetleri'nin üstünlüğünü artıracağını dile getirdi.

Boeing, teslimat öncesi pilot eğitimi sürecinde Katar Emirliği Hava Kuvvetleri için bakım ve lojistik destek sağlıyor. Buna ek olarak, Boeing, 2024 yılına kadar Katar'daki Al Udeid Hava Üssü'nde hava kuvvetleri için bir uçak mürettebatı ve bakım eğitim merkezi kurup işletecek ve ayrıca uçaklar teslim edildiğinde yedek parça ve lojistik destek sağlayacak.

İlk parti F-15QA avcı uçaklarının teslimatı, pilot eğitimlerinin tamamlanmasının ardından 2021 yılı içerisinde gerçekleştirilecek.

Katar, Haziran 2017'de ABD hükümetiyle 36 adet  F-15QA avcı uçağı için 12 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı. Ağustos 2019'da Boeing, Katar Emirliği Hava Kuvvetleri personeline eğitim ve lojistik destek için 500 milyon dolarlık ayrı bir sözleşme kazandı.

Aynı dönem içerisinde Katar hava filosunu güçlendirmek üzere 36 adet Dassault Rafale avcı uçağının yanı sıra 24 adet Eurofighter Typhoon çok maksatlı savaş uçağı ve 9 adet Hawk eğitim uçağının tedariki için çeşitli sözleşmeler imzalamıştı.