Boeing, yeni “Kıyamet Günü Uçağı” ihalesinden çekildi

Boeing, E-4B uçaklarının değiştirilmesi için başlatılan 8,3 milyar dolarlık ihaleden çekildi!

ABD Hava Kuvvetleri, olası bir nükleer savaşta komuta merkezlerinin vurulması ihtimaline karşı uçan komuta kontrol merkezi olarak kullanmak için geliştirdiği E-4B Gelişmiş Hava Komuta Merkezi (AACP) uçaklarını değiştirmek için proje başlatmıştı.

1970’lerden bu yana kullanımda olan E-4B filosunun yerini alacak uçağı belirlemek için başlatılan Hayatta Kalabilir Hava Operasyonları Merkezi (SAOC) ihalesinde Boeing ve Sierra Nevada Corporation (SNC) yarışıyordu.

E-4B 4

Boeing geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla Hayatta Kalabilir Hava Operasyonları Merkezi ihalesinden çekildiğine dair bir süredir dillendirilen iddiaları doğruladı. Böylece Sierra Nevada Corporation mevcut ihalede yarışan tek şirket haline geldi.

SNC, ihale kapsamında Temmuz 2023’te Ohio eyaletindeki Dayton Havaalanı’nda yeni bir tesis açmış, 90.000 metrekarelik tesiste Hayatta Kalabilir Hava Operasyonları Merkezi ihalesi için gerekli bakım, onarım ve revizyon altyapısı oluşturulmuştu.

E-4B 2

Boeing, ihaleden çekilme sebebini açıklamazken Boeing ve ABD Hava Kuvvetleri’ne yakın kaynaklar şirketin çekilme sebebinin veri hakları ve sözleşme şartları konusunda anlaşmazlıklar olduğunu iddia ediyor. Kaynaklar, Boeing’in öngörülen geliştirme bütçesini aşan maliyetleri karşılamayı üstleneceği sabit fiyatlı bir sözleşme imzalamayı reddederek ihaleden çekildiğini belirtiyor.

Boeing’in 2014 yılından bugüne kadar aralarında yeni ABD Başkanlık uçağı VC-25B uçaklarının ve NASA için Starliner uzay aracının geliştirilme projelerinin de olduğu çok sayıda projede sabit fiyatlı sözleşmeler yüzünden 16,3 milyar dolar zarar ettiği belirtiliyor.

E-4B 1

ABD Hava Kuvvetleri, Boeing’in ihaleden çekilmesiyle ilgili olarak devam eden bir proje hakkında bilgi verilemeyeceğini ve proje içeriğinin gizli olduğunu belirtirken ihaleye başka şirketlerin başvurup başvurmadığı hakkında da bilgi paylaşmadı.

Hayatta Kalabilir Hava Operasyonları Merkezi ihalesinin 2024 yılında sonuçlandırılması ve uçakların 2032 yılından itibaren ABD Hava Kuvvetleri envanterine girmesi planlanıyor. Projenin öngörülen maliyeti ise 8,3 milyar dolar.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.