Boeing’den ABD Ordusu’na helikopter teslimatı

Boeing, Block II Chinook helikopteri ile ABD Özel Kuvvetler Komutanlığı’na (U.S Special Operations Command / SOCOM) yeni teknolojiler ve performans iyileştirmeleri sağlayacak.

Boeing’in Philadelphia ekibi ilk MH-47G Block II Chinook’u Özel Kuvvetler Komutanlığı’na zamanında teslim etmeyi başardı.

H-47 program yöneticisi Andy Builta yaptığı açıklamada, ‘‘Bu teslimat, Chinook programı için önemli bir adımı işaret ediyor. Yeni Chinook, ABD Özel Kuvvetlerine son derece zorlu görevlerde önemli ölçüde fayda sağlayacak ve gelecekte savaş alanında bu görevleri başarılı bir şekilde yerine getirmelerini sağlayacak.’’ dedi.

Şirket, Temmuz ayında 23 tane daha MH-47G Block II Chinook için Özel Kuvvetler Komutanlığı ile sözleşme imzalamıştı. MH-47G Chinook asker, mühimmat, araç, ekipman, yakıt ve malzeme sevkiyatı gibi görevlerde kullanılıyor. Ayrıca helikopter, gündüz ve gece tüm olumsuz hava koşullarında uzun mesafeli görevler yapabiliyor.

Helikopter, iki adet elektrikle çalışan M134 7.62 mm, hava soğutmalı Minigun ve gövdenin her iki tarafına da monte edilmiş iki adet M240 7.62mm makineli tüfek ile donatılmış durumda.

MH-47G Block II Chinook Helikopterinde ayrıca, ortak bir füze uyarı sistemi (common missile warning siystem / CMWS), entegre bir radyo frekansı, karşı önlem paketi, bir lazer uyarı sistemi ve XM216 işaret fişekleri de bulunuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.