Boeing’den Japon F-15 filosu için 471 milyon dolarlık sözleşme

Pentagon, Japonya’nın yükseltilmiş F-15 Eagle Super Interceptors filosunun yeni sistemlerinin geliştirilmesi için Boeing ile 471 milyon dolar değerinde bir sözleşmeye imza atıldığını duyurdu.

Pentagon tarafından yapılan açıklamaya göre sözleşme Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri’ne ait F-15MJ uçağının modifikasyonunu, eğitimini ve teslimatını kapsıyor.

Defence World’un aktardığına göre, 70 savaş uçağına Japonya’nın Super Interceptor olarak adlandırılan programı kapsamında detaylı yükseltmeler yapılması çalışmalarının 31 Aralık 2028’e kadar tamamlanması bekleniyor.

Japonya daha önce, 98 uçağın gövdesini yükseltmeyi planlamış fakat maliyetlerden tasarruf etmek için söz konusu planı gerçekleştirememişti.

Ayrıca yükseltilmiş F-15’leri AGM-158 Müşterek Havadan Yüzeye Uzak Füzeleri (JASSM) ile entegre etmek için de planlar yapıldı.

Mitsubishi ASM-3 havadan havaya füzenin bir gemisavar varyantını geliştiren Tokyo, yükseltilmiş F-15’leri bu ürünlerle donatabilir.

Lockheed Martin de yakın zamanda benzer bir sözleşmeye imza attığı ve ismi açıklanmayan bir yabancı müşteri için F-35 çalışması yapacağı aktarıldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.