Borsa manipülasyon yöntemleri kripto para borsasında da kullanılıyor

Geçen aylarda Ethereum ve Bitcoin gibi kripto paralar şimdiye kadar görülmemiş bir değere sahip olmuştu. Kripto pazarı büyük bir yeni yatırımcı akınına uğramış ve kripto paraların değerinde artış gerçekleşmişti. 2021 yılının mayıs ayında, merkeziyetsiz borsa (DEX) üzerinden ticareti yapılan kripto paraların toplam değeri 58 milyar doları aşmaktaydı.

Taraflar arasında doğrudan kripto para işleminin yapılmasını sağlayan eşler arası (P2P, peer to peer) hizmet, Merkeziyetsiz borsa (DEX) olarak adlandırılır. Merkeziyetsiz borsa aracılığıyla taraflar, üçüncü bir parti olmadan işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Coinbase ve Binance, kripto para alım-satım amacıyla kullandığı en yaygın iki merkezileştirilmiş borsa örnekleridir. Öte yandan DEX’ler ise hiçbir merkezileşmeye tabii değildir ve bu sistemi kullanan borsa tacirleri kendi işlemlerinden ve sermayelerinden kendileri sorumludur.

Cybernews tarafından yapılan habere göre kripto para alım-satım işlemlerinin tamamının (hem beklemede hem de tamamlanmış olan) açık olarak gözüktüğü merkeziyetsiz borsa sisteminin, “front running” isimli borsa manipülasyon yönetimi ile suistimal edildiği araştırmacılar tarafından belirtildi.

“Front running” oldukça eski bir borsa manipülasyon yöntemi olmakla birlikte, yasadışıdır. Hisse senedinin değerinde yükselmeye sebebiyet verecek bir alım talebinin gerçekleştirilmesinden önce başka hesaplardan alım yapmak ya da hisse senedinin düşüşüne sebebiyet verecek bir işlem talebini gerçekleştirilmesinden önce başka hesaplardan satış yapmak front running olarak adlandırılır.

DEX sisteminde beklemede olan alım satım taleplerinin açık olarak gözüküyor olması front running tekniğinin kullanılmasına imkan sağlamış oluyor. Front running yapan kişiler yüzünden alım talebi oluşturan kişiler almayı beklediklerinden daha az kripto para almış ya da yaptıkları satıştan daha az kazanmış oluyor.

Cybernews’a göre front running yapan kişiler yüzünden her ay 280 milyon dolar eriyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.