Brezilya, modernize edilmiş EE-9 Cascavel’leri tanıtacak

Brezilya zırhlı araç ailesi, kendini yenilemeye çalışıyor!

Latin Amerika’da Savunma ve Güvenlik konularındaki çalışmalarıyla öne çıkan Pucara Defensa’nın haberine göre, 13 Kasım 2023 tarihinde Brezilya Ordusu Yüksek Komutanlığı yakın zamanda 6X6 EE-9M Cascavel (VBR-MSR) P01 olarak bilinen, modernize edilmiş EE-9 Cascavel zırhlı keşif aracının ilk prototipini inceleme fırsatı yakaladı. Força Terrestre (Akaer, Opto ve Universal) Konsorsiyumu tarafından kazanılan ve üretim müdürlüğü tarafından denetlenen proje, iki prototipin üretimini ve yedi aracın teslimatını içeren bir pilot partiyi kapsıyor.

cascavel

Bu teslimat şimdilik Brezilya Ordusu envanterindeki 409 araçtan 100 ila 200’ünü modernize etmeyi amaçlayan daha geniş bir programın yalnızca ilk aşaması olarak ele alınmalıdır. Projedeki en önemli şart ise nihai maliyetin Centauro II’nin değerinin %30’unu geçmemesi olarak belirtiliyor. Prototipin Sao Paulo War Arsenal (AGSP) bünyesindeki yapımı titiz bir süreç dâhilinde gerçekleşiyor. P01 bu ayın sonunda AGSP’de resmi bir basın açıklaması için hazırlanırken, ikinci prototipin muhtemelen tanksavar güdümlü füzelerle donatılacağı öngörülüyor.

Brezilya Ordusu EE-9 Cascavel 6×6 Zırhlı araç filosunun tamamını modernize etmeyi Mart 2021’de kararlaştırmıştı. Planın sekiz yıllık bir süre içinde gerçekleşmesi bekleniyor. Söz konusu modernizasyonun temel unsurları arasında yeni bir atış kontrol sisteminin, balistik bilgisayarın ve komutan tarafından kontrol edilebilen elektrikli kule dönüş sisteminin entegrasyonundan bahsediliyor ama mevcut zırha yönelik iyileştirmelere dair herhangi bir açıklama bulunmuyor. Daha önce Cascavel 6×6 araçları modernize etmek için Almanya’dan Rheinmetall ve İsrail’den Elbit Systems de dâhil olmak üzere birçok firma teklif paketi hazırlamıştı.

EE-9-Cascavel-Brezilya-2

Brezilya Ordusunun önemli bir unsuru olan EE-9 Cascavel, seri üretiminin başladığı 1974 yılından bu yana Güney Amerika, Afrika ve Orta Doğu’da 20’den fazla ülke tarafından kullanılıyor. 1993 yılında iflas edip faaliyetlerini durdurmasına kadar Engesa tarafından 1700 civarı Cascavel üretildi.

Tüm EE-9 Cascavel’ler benzer bir düzene sahiptir; sürücü aracın ön tarafında solda oturur, motor ve şanzıman arkadadır. Cascavel Mk II haricindeki tüm modellerde taretin elektrikli dönme özelliği vardır. Cascavel Mk III, Belçika lisanslı Engesa CE-90 topuyla donatılmıştır. Çoğu Cascavel bu modele yükseltilmiş durumdadır. Araç, maksimum 880 km seyir menziline sahiptir ve maksimum 100 km/s hıza çıkabilmektedir.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.