Bulgaristan Parlamentosu yeni savunma bakanını seçti. 240 milletvekilinin bulunduğu parlamentoda 183 milletvekilinin oyunu alan Dragomir Zakov Bulgaristan'ın yeni savunma bakanı oldu.


Değişime Devam, GERB, Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) , İma Takıv Narod ve Demokratik Bulgaristan partileri destek verirken, Milliyetçi Diriliş (Vızrajdane) oylamaya katılmadı. Bulgaristan'daki Türk partisi Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH)'ten ise 33  vekil ''çekimser'' oy kullandı.


Eski savunma bakanı eleştirilere maruz kaldı


[Bulgaristan Başbakanı Kiril Petrov]

Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Kiril Petrov yaptığı konuşmada Stefan Yanev'e ağır eleştrilerde bulundu. Petrov, Yanev'in; Rusya ile Ukrayna Savaşı'na 'savaş' demeye bile çekindiğini belirtirken Yanev'in 4 partili koalisyon hükümeti kabinesine danışmadan sosyal medyada yaptığı paylaşımların çelişkili olduğuunu hatırlatarak,

"Facebook'tan kimseye danışmadan dış politika yürütmek hiçbir bakanın hakkı değildir."

dedi.

Bulgaristan medyası ise Rusya-Ukrayna Savaşı'nın ilk siyasî kurbanının Yanev olduğunu yazdı.


[Stefan Yanev - Dragomir Zakov]
 

Yeni savunma bakanı bir diplomat

Dün parlamentoda yemin ederek görevine başlayan Bulgaristan'ın 47 yaşındaki yeni savunma bakanı Dragomir Zakov 20 yıllık tecrübeli bir diplomat. Bulgaristan'da Fransız Lisesi'nden mezun olduktan sonra Sofya'da uluslararası ekonomik ilişkiler alanında yüksek lisans yaptı.

Almanya Garmisch-Partenkirchen'deki Güvenlik Merkezi, AB Güvenlik ve Savunma Koleji ve Cenevre Güvenlik Politikası Merkezi'nde de eğitimler alan Zakov, NATO'da 3. katip olarak başladığı diplomatik kariyerine Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı'nın Güvenlik Politikaları Direktörü olarak devam ederken yeni savunma bakanı oldu.