Casus yazılım Pegasus korkusu Macron’a numara değiştirtti

İsrailli NSO Group adlı şirket tarafından geliştirilen casus yazılım Pegasus’un, hükümetler tarafından binlerce kişinin telefonunu takip etmek üzere kullanıldığının ortaya çıkmasının yankıları devam ediyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da kurbanlardan biri olduğu öğrenildi. 

Fransız medya kuruluşlarının haberine göre Macron, Pegasus casus yazılımı aracılığıyla Fas istihbarat servislerinin dinleme girişiminin odak noktasında yer alıyordu. Bu durumun anlaşılmasının ardından Macron savunma ve ulusal güvenlik konseyini topladı. Macron önlem amaçlı olarak kullandığı cep telefonunu ve numarasını değiştirdi. 

Pegasus’un listesinden prensesler de çıktı

Pegasus’un veri sızması sonucu elde edilen 50 bin kişilik listesinde iki Dubai prensesinin de olduğu öğrenildi. BBC’nin haberine göre, listede Prenses Latife ile Prenses Haya’nın da numaraları yer alıyor. Uluslararası Af Örgütü, iki prensesin telefonlarının listede bulunmasına ilişkin yaptığı açıklamada, NSO’nun insan haklarını hiçe sayarak ihlal ettiğini belirtti ve kontrolsüz gözetim/dikizleme endüstrisinin dizginlenmesi çağrısında bulundu.

Sputnik’in haberine göre, Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Reşit El Maktum’un kızı olan Latife’nin ülkeden kaçışı uluslararası kamuoyunda kendisine geniş bir yer bulmuştu. Prenses Latife, 2018’de Birleşik Arap Emirliklerin’den (BAE) kaçarak Umman üzerinden denize açılmış, tekne ile Hindistan yakınlarındayken silahlı kişilerin saldırısına uğramış ve Dubai’ye geri götürülmüştü. Latife, rehin alındığını ve ölüm tehlikesinin olduğunu ifade ederken Dubai yetkilileri, Latife’nin kaçışının kötüye kullanmaya açık olduğunu, güvende olduğunu söylemişlerdi. Prenses Latife’den o zamandan beri haber alınmazken, geçen aylarda halk arasında gezerken ve hatta seyahat ederken çekildiği belirtilen fotoğrafları basına düşmüştü. 

Şeyh Muhammed bin Reşit El Maktum’un eski eşi Prenses Haya ise 2019’da iki çocuğuyla beraber Londra’ya kaçmıştı. Eski kocasını işkence ve yıldırma kampanyası yapmakla suçlayan Haya’nın zorla alıkonularak Dubai’ye geri götürülmekten endişe ettiği bildiriliyordu. 

NSO iddiaları yalanladı

NSO, suçlamaları reddederek yazılımın suçlulara ve teröristlere karşı kullanılmak üzere tasarlandığını ve temiz sicile sahip askeri, kolluk kuvveti ve istihbarat teşkilatlarının hizmetine sunulduğunu belirtti. 
Birleşik Arap Emirlikleri de iddiaları benzer şekilde yalandı. Ülkenin resmi haber ajansı SPA tarafından yapılan açıklamada, iddiaların ‘temelsiz’ olduğu belirtilerek, BAE politikalarının bu tür uygulamaları tasvip etmediğini vurgulandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.