Çek Cumhuriyeti ELM – 2084 MMR radarı teslim aldı

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI); Çek Cumhuriyeti’ne RETIA ve VTU aracılığıyla her iki ülkenin Savunma Bakanlıkları tarafından imzalanan 125 milyon dolarlık radar siparişi aldı.

İsrail’de operasyonel olmak ile beraber savaşta kanıtlanmış olan radar; dünyanın dört bir yanındaki ülkelere hem gözetleme hem de savunma yetenekleri sağlıyor ve NATO sistemleriyle müşterek çalışıyor. Radar; tehditleri algılar ve sınıflandırır ve silah sistemlerine bu tehditlerin bir kısmını aynı anda etkisiz hale getirmek için gerekli verileri sağlar. Sistemin gelişmiş takip yetenekleri sayesinde hem hassas hem de güvenilir durumsal farkındalık sağlayan radar, düşük imzalı hedeflerin tespitini de içeriyor.

Defence Türk’ün haberine göre MMR; uçaklara, insansız hava araçlarına karşı hava savunması, çeşitli düşman hedeflerine karşı topçu silahları ve roket fırlatmalarının, düşman topçularının ve havan toplarının tanımlanması ve konumu dahil olmak üzere aynı anda birden fazla görevle başa çıkabilir. Füzenin fırlatma konumunu ve beklenen vuruş konumunu tespit edebilir, ve bu tehditlere karşı atılan füzeleri kontrol edebilir. İsrail’in Barak MX Hava ve Füze Savunma Sistemi, Demir Kubbe ve David’s Sling’de ELM – 2084 Çok Rollü Radar kullanılmakta. Radar sistemi, dünya çapındaki ülkelere 150’den fazla satıldı.

IAI Başkan Yardımcısı ve ELTA CEO’su Yoav Tourgeman, “Çek ortaklarımızla birlikte çalışan IAI, Çek Savunma Bakanlığı’na bu gelişmiş radar sistemlerini zamanında ve proje takvimine göre tedarik etmekten gurur duyuyor. COVID-19 salgını sırasında son iki yılın zorluklarına rağmen hem İsrail hem de Çek Cumhuriyeti’ndeki proje ekipleri, ortak üretim hedefine bağlı kalarak başarılı bir şekilde işbirliği yapabildiler. Şu anda Çek Cumhuriyeti’ne tedarik edilen gelişmiş radar, aynı anda yüzlerce hedefi tespit edip sınıflandırabiliyor. Operasyonel alanda insansız platformlar, füzeler, roketler ve diğer yeni tehditleri tanımlayabiliyor. Sistemin NATO sistemleriyle entegre olma yeteneğinin, Çek Savunma Bakanlığı için yeni bir operasyon dönemi başlatacağına inanıyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.