Çekya, Ukrayna’nın hasarlı tank ve zırhlı araçlarını onaracak

Ukrayna’daki savaş Rusya’nın Donbasss operasyonunu başlatmasının ardından yeni bir boyut kazanırken Avrupa ülkelerinin Ukrayna’ya askerî teçhizat konusundaki desteği devam ediyor.

Çekya Savunma Bakanlığı, Rusya’nın saldırısısında zarar gören Ukrayna ordusuna ait tank ve zırhlı araçları onaracaklarını açıkladı.

T-64 - Vikipedi

Bakanlık, Ukrayna’nın hasarlı araçların onarımı konusundaki talebinin olumlu karşılandığını duyurdu.

Savunma Bakanı Jana Cernochova konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Çekya olarak Ukrayna tarafının, kurulumu gereken veya çatışmalarda hasar gören yer ekipmanlarının onarımında iş birliği talebine resmi olarak olumlu yaklaşan ilk ülke olduk. Bu Rus saldırılarına maruz kalan Ukrayna’ya olan tam desteğimizin bir diğer göstergesidir.” ifadelerine yer verdi.

Jana Černochová: Pokračování Michala Koudelky v čele BIS je v zájmu občanů  ČR

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, tank ve zırhlı araçlardaki küçük ölçekli hasarların Ukrayna tarafından onarılacağı, daha nitelikli işlerin de Çekya tarafından yapılacağı kaydedildi. Onarımı yapılacak araçların T-64 tipi tanklar ile BTR ve BRDM tipi zırhlı araçların olduğu bilgisi paylaşıldı.

BRDM-2 - Vikipedi

Çekya, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının başından bu yana yaklaşık 60 milyon avroluk silah ve askerî teçhizat yardımında bulundu. Kısa süre önce de Sovyet yapımı T-72 tipi tankları Ukrayna’ya hibe etmişti. Çekya’nın Ukrayna’ya tankları göndermesi Rusya’nın tepkisine sebep olmuş ve Rusya Çekya’ya diplomatik nota vermişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.