Umman Denizi'nde Mercer Street adlı petrol tankerine düzenlenen saldırının kaynağı ortaya çıktı.

Mısır’dan uçak motorları için iki anlaşma  Mısır’dan uçak motorları için iki anlaşma 

Şarkul Avsat'ın haberine göre ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Umman Denizi’nde İsrailli milyarder Eyal Ofer’in sahibi olduğu Zodiac Maritime şirketi tarafından işletilen Mercer Street petrol tankerine düzenlenen saldırıya ilişkin bilgiler verdi. CENTCOM, bu konu hakkında yürütülen soruşturmanın tamamlandığını ve tankeri hedef alan silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) İran’a ait olduğunu bildirdi.

CENTCOM, iki SİHA’nın tankere saldırdığını ve hedefi ıskaladığını, ardından askerî sınıf patlayıcılarla yüklü olan üçüncü SİHA’nın tankeri vurduğunu açıkladı. Açıklamada ABD’li uzmanların söz konusu üçüncü SİHA’nın çeşitli parçalarını elde edebildikleri ve ellerindeki kanıtlara dayanarak, bunların İran menşeili olduğu sonucuna varıldığı ifade edildi.

CENTCOM, SİHA parçalarının fotoğraflarını yayınlayarak, İran kıyıları ile saldırı yeri arasındaki mesafenin, İran’a atfedilen önceki SİHA saldırılarında kaydedilen mesafeyle orantılı olduğuna dikkat çekti.

Bloomberg’e göre CENTCOM Sözcüsü Albay Bill Urban, Mercer Street isimli tankerde görevli iki mürettabatın ölümüne sebep olan SİHA parçalarının, İran’ın daha önceki benzer saldırılarında toplanan SİHA parçalarıyla neredeyse aynı olduğu açıkladı.

Urban, “ABD'li uzmanlar, kanıtlara dayanarak bu SİHA’nın İran’da üretildiği sonucuna vardı.” diyerek, İngiltere ve İsrail’den patlayıcı uzmanlarının kanıtları incelemesine izin verildiğini ve onların sonuçlarının ABD’li uzmanların sonuçlarıyla eşleştiğini de sözlerine ekledi.

G7 Dışişleri Bakanları, 29 Temmuz’da petrol tankerine düzenlenen ve iki kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili ortak açıklama yaparak olaydan İran’ı sorumlu tuttu.

ABD, İngiltere, Japonya, Fransa, Kanada, Almanya ve İtalya’nın Dışişleri Bakanları ile Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in söz konusu ortak açıklamasında şu ifadeler kullanıldı;

“Bu, kasıtlı ve hedefe yönelik bir saldırıydı ve uluslararası hukukun açık ihlaliydi. Mevcut tüm deliller açıkça İran'ı işaret ediyor. Bu saldırının hiçbir gerekçesi yoktur. İran’ı ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarıyla tutarsız tüm faaliyetlerini durdurmaya ve tüm tarafları bölgesel istikrar ve barışı güçlendirmede yapıcı rol oynamaya çağırıyoruz.”

Bütün oklar İran'a yönlendirilmişken İran, bu iddiaları reddetti ve yapılabilecek herhangi bir saldırıya karşı yanıt verebileceğini duyurdu.