Cezayir, S/İHA envanterindeki Çin menşeli ürünlerinin sayısını ve çeşitliliğini arttırıyor.

STM’den Malezya’da önemli imza! STM’den Malezya’da önemli imza!

MENA Defense'in haberine göre Cezayir Silahlı Kuvvetleri, China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) tarafından geliştirilen CH-5 Rainbow silahlı insansız hava araçlarını Mart 2022'den itibaren teslim almaya başlayacak.

CH-5'lerin halihazırda Cezayir ordusunun envanterinde bulunan CH-3 ve CH-4 S/İHA'larına katılacağı vurgulandı.

Cezayir ve Çin, WingLoong-2 insansız hava araçlarının tedarik edilmesi noktasında da görüşmelerde bulunuyor.

CH-5 Rainbow Silahlı İnsansız Hava Aracı

Çinli yetkililere göre CH-5 Rainbow SİHA, ABD üretimi MQ-9 Reaper ile teknik açıdan önemli benzerlikler taşıyor. Pistonlu motora sahip CH-5 bu özelliği ile turboprob motora sahip olan MQ-9 Reaper'dan ayrılıyor. 

Aynı anda 16 mühimmat taşıyabilen CH-5'in 1.000 kg taşıma kapasitesi, 3 tondan fazla kalkış ağırlığı, 9.000 metrelik servis irtifasına sahiptir. 60 saate kadar havada kalabilen SİHA'nın operasyon menzilinin 10-20 bin kilometre olduğu belirtilmektedir.

16 Temmuz 2020 tarihinde CH-5'in deniz varyantı ilk uçuşunu gerçekleştirmiş ve yetkililer tarafından yapılan açıklamada deniz karakol görevlerini icra edecek olan CH-5 İHA’nın, standart CH-5’e göre yüksek sıcaklık, nem ve denizdeki tuzun yarattığı görüntü bulanıklığı ile başa çıkabilecek şekilde tasarlandığı ifade edilmişti.