CIA Eski Direktörü: Afganistan’a geri dönmek zorunda kalacağız

Afganistan’daki gelişmeler ABD askerinin çekilmesi konusunda bazı tartışmaları beraberinde getirdi.

Şarkul Avsat’ın haberine göre, CIA Eski Direktörü Leon Panetta, ABD merkezli haber kanalı CNN’in yayınında 27 Ağustos’ta bir açıklamada bulundu. Panetta, Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nda meydana gelen patlamaların ABD’yi çok zor durumda bıraktığını ve tehlikeye soktuğunu söyledi.

“Sonuç olarak Afganistan’daki işimiz bitmedi. DEAŞ’ı kovalamamız gerekecek.” ifadelerine yer veren Panetta, Biden’ın saldırının ardından söylediği “Bu saldırıyı düzenleyenlere ve Amerika’ya zarar vermek isteyenlere mesajım şudur ki affetmeyeceğiz, unutmayacağız. Sizi yakalayacağız ve bunun bedelini ödeteceğiz.” sözlerine karşılık “Bunu yapmalıyız.” diyerek teyit etti.

El Kaide’nin Taliban’ın desteği ile yeniden dirildiğinde büyük olasılıkla geri dönmek zorunda kalacaklarını söyleyen Panetta, Taliban’ın daha önce El Kaide’ye sığınak verdiğine ve bunu büyük ihtimalle tekrar yapacaklarına dikkat çekerken “Ordumuzu oradan çıkarmaya çalışmamızı anlıyorum. Ama sonuçta güvenliğimizi hâlâ tehdit eden terörizme karşı savaşı terk edemeyiz.” ifadelerine yer verdi.

ABD Eski Savunma Bakanı, ezber bozan ve ılımlı söylemlerine rağmen Taliban’ın “terörist olduğunu, kesinlikle teröristleri desteklediğini ve teröristler için kontrol noktaları oluşturduğunu” öne sürdü.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.