Çin, ABD’ye nadir element ihracatını kısmak istiyor

Donald Trump döneminde Çin ile ABD’nin gündeminde yer alan nadir elementler ihracatı konusu tekrar gündeme geldi.

Financial Times’ın haberine göre Çin, ABD’nin F-35 gibi projeler için kullandığı nadir bulunan minerallerin ihracatını kısıtlamayı düşünüyor.

Çin Sanayii ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı ocak ayında, nadir bulunan 17 minarelin üretim ve ihracatına yönelik bir taslak hazırladı. Nadir minerallerin küresel üretiminin yüzde 80’ini Çin’de bulunuyor.

Çinli bir hükümet danışmanı ise “Hükümet, Çin’in ihracat kısıtlaması uygulaması durumunda ABD’nin F-35 üretiminde sorun yaşayıp yaşamayacağını bilmek istiyor.” açıklamasıyla ABD’nin kısıtlama durumunda F-35 üretimleri konusunda nasıl başa çıkabileceğini görmek istediklerini belirtti. Sektör temsilcilerine göre ise Pekin yönetimi kısıtlama yoluyla, ABD’nin alternatif tedariğini ne kadar hızlı sağlayabileceğini de araştırıyor.

F-35’in üretilebilmesi için elektrik güç sistemleri ve mıknatıslı parçaları gibi kritik nadir minerallere ihtiyaç duyuluyor ve bir ABD Kongresi araştırma raporuna göre F-35 jetinin ihtiyaç duyduğu nadir mineral miktarının 417 kilo olduğu biliniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.