Çin, Afganistan’daki boşluğu doldurmaya aday

Uzun yıllardır büyük güçlerin mücadele merkezi olan ve “imparatorluklar mezarlığı” diye nitelendirilen Afganistan, ABD ve NATO güçlerinin çekildiği şu günlerde bir başka süper gücün siyasal ajandasına düştü. 

Daily Mail’in haberine göre Çin; ABD ve NATO güçlerinin 11 Eylül 2021 tarihine dek bütünüyle çekileceği Afganistan’da oluşacak boşluğu doldurmaya aday. Pekin yönetimi Kabil ile anlaşmaya vararak ‘’Kuşak ve Yol’’ projesini genişletmek istiyor. Anlaşmaya varılması halinde Çin, Pakistan üzerinden Afganistan ve kendisi arasında bir kara koridoru inşa edecek. 

Bu durum Çin’e Orta Doğu, Orta Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan Afganistan’da geniş bir hareket imkanı sağlayarak jeostratejik ve jeopolitik manada önemli çıktılar elde etmesine olanak tanıyabilir. Çin’in en büyük dezavantajını ise ülkedeki öngörülmezlik hali oluşturuyor. Ülkede bulunan NATO ve ABD birliklerinin çekilmesinin ardından Kabil’deki hükümetin ne kadar süre ayakta kalabileceği ve Taliban’ın bu projeye nasıl yaklaşacağı flu alanlar olarak göze çarpıyor. 

Ancak Çin’in Pakistan ile eşine az rastlanır yakınlığı ile Taliban-Pakistan bağı birleştirilince Pakistan’ın daha önce ABD örneğinde olduğu gibi stratejik bir partner olarak bölgede yer alacağı çıkarımını yapmak yanlış olmayacaktır.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.