Çin, askeri eğitimlerde VR teknolojisini kullanıyor

Çin Halk Kurtuluş Ordusu bünyesindeki subaylar ve askerlerin eğitiminde sanal gerçeklik (Virtual Reality/VR) teknolojisi kullanılıyor.

Global Times sitesinde yer alan haberde, Çin Halk Kurtuluş Ordusu Kuzey Bölge Komutanlığı Donanması’na bağlı bir lojistik destek biriminin “savaş esnası yakıt ikmali tatbikatı” faaliyetini gerçekleştirdiği ifade edildi. Tatbikatın sahada değil, VR ekipmanlarının kullanılarak bir simülasyon odasında gerçekleştirildiği belirtildi.

Ek olarak, CCTV (Çin Merkez Televizyonu) tarafından Çin silahlı kuvvetleri içerisinde donanma kuvvetleri birimlerinin VR teknolojisini kullanan tek birim olmadıkları, ordu içerisindeki bir tugayın da çeşitli alanlarda eğitim için 10’dan fazla VR eğitim simülasyonu odası kurduğu da aktarılan bilgiler arasında yer aldı.

VR teknolojisinin cephane ve yakıt tasarrufu sağlanması açısından çeşitli pozitif etkileriyle öne çıktığı, teknolojinin tabi ki gerçek tatbikatların yerini alamayacağı ancak kısmî oranda faydalı olacağı ifade ediliyor. Ayrıca gelecekte Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun farklı birimlerinin VR aracılığıyla birbirleriyle bağlantı kurarak büyük ölçekli operasyonları gerçekleştirebileceği de düşünülüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.