Çin donanması yeni bir SEIE üzerinde çalışıyor

Yeni bireysel Denizaltı Kaçış Daldırma Ekipmanı’nın (Submarine Escape Immersion Equipment- SEIE) Doğu Çin Denizi bölgesi sularında muharebe performans testini tamamladığı ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu donanmasının denizaltı mürettebatının kişisel kurtarma (self-rescue) ve kaçış yeteneklerinin uluslararası ileri seviyeye ulaştığı bildirildi.

China Military sitesinde yer alan haberde, bu yeni kıyafetin HKO Donanma Tıp Üniversitesi’nin Özel Tıp Merkezi tarafından geliştirildiği ve kıyafetin hızlı yüzer kaçış giysisi, başlık şişirme sistemi, kaçış elbisesi algılama cihazı ve başlık şişirme algılama cihazı dahil olmak üzere dört bileşenden oluştuğu belirtildi. 

Hafifliği, su geçirmezliği/suya dayanıklılığı, aşınmayı geciktiren yeni malzemeleri ve iç termal astar yapısı yanında bireysel cankurtaran sal tasarımı sayesinde yeni kıyafetin kullanımının daha kullanışlı olduğu, denizaltı mürettebatının ısıyı koruması ve su yüzeyine ulaşması konusunda daha yüksek güvenlik sağladığı aktarıldı.

Denizaltı mürettebatının kişisel kurtulma-kaçış yöntemi olarak kullandığı “hızlı yükselme ve hızlı kaçış” teknikleri dünya genelinde tanınan yöntemlerdendir. Yeni ekipmanın, HKO Donanmasının çeşitli denizaltı türlerinde uygulanabilen “hızlı yükselme kaçış” ve “basınçsız kaçış” yöntemi dahil olmak üzere iki denizaltı kaçış tekniğini göz önünde bulundurduğuna dikkat çekildi.

Bir denizaltı acil durum olayında, gemideki tek kişilik kaçış kabini desteğiyle birlikte yeni ekipman, hayatta kalanların 200 metreye kadar derinliklerde yüzeye hızla yükselip kurtulmalarına olanak sağlıyor. Bunun yanında 120 metreye kadar derinliklerde “basınçsız kaçış solunum cihazıyla” birlikte basınçsız kaçış tekniğinin de uygulanmasına imkân tanıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.