Çin, Hindistan’a yönelik siber saldırı iddialarını reddetti

12 Ekim 2020 tarihinde Mumbai’de şebekelerin alışılmadık şekilde kesilmesi; raylı sistemlerin hareket kabiliyetini yitirmesine ve salgın sebebiyle çevrimiçi gerçekleştirilen işlerin aksamasına neden oldu. Bu durum pandemi sürecinde ciddi bir çalkantı yaşayan Hint ekonomisi üzerinde ekstra bir zarara sebep oldu.

News 18’in haberine göre Massachusetts merkezli bir şirket olan Recorded Future, son çalışmasında Çin’e bağlı Red Echo grubunun malware (kötücül yazılım) yoluyla Hindistan’ın elektrik şebekelerini hedef aldığını açıkladı.

Çatışmalar, Ladakh sınır bölgesiyle sınırlı kalmadı

Hindistan ve Çin’in geçen yıl Ladakh’da yaşadıkları sınır çatışması siber dünyaya da sıçradı. Hindistan, Çin’e ait 200’den fazla uygulamayı ülke güvenliğini tehdit ettiğini gerekçe göstererek yasakladı. Çin ise bünyesinde faaliyet gösteren hacker grupları ile Power System Operation Corporation (POSOCO) başta olmak üzere çok sayıda Hintli enerji kuruluşuna siber saldırılar düzenledi.

Maharashtra Enerji Bakanlığı tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada, Mumbai’deki elektrik kesintisinin ve benzeri problemlerin incelemesi için komiteler kurulduğu belirtilirken ön bulgulara göre olayların siber saldırılar sonucu gerçekleştiği ifade edildi. Bakanlık yetkililerinin Çin’i işaret eden açıklamalar yapmasının ve yerel medyada bu durumun gündeme gelmesinin ardından, Çin Dış İşleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin ve Çin’in Yeni Delhi Büyükelçiliği’nden ardı ardına açıklamalar geldi.

İddialara yanıt olarak Hindistan’daki Çin Büyükelçiliği attığı tweet ile Çin’in her türlü siber saldırıya karşı olduğunu ve Hindistan’a karşı yapılan eylemlerde herhangi bir rolünün bulunmadığını duyurdu.

Sözcü Wang Wenbin ise Hindistan’ın elektrik şebekelerinin hack’lenmesi hakkında Çin’e yönelik suçlamaları reddetti ve kanıt olmadan iddialarda bulunmanın sorumsuzca ve kötü niyetli olduğunu söyledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.