Çin ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki güvensizlik atmosferi kendisini siber alanda da göstermeye devam ediyor.

Military.com sitesinde yer alan haberde Çinli yetkililerin, Washington ile Batılı müttefiklerinin Microsoft Exchange e-posta sisteminin hack’lenmesinden Pekin’in sorumlu olduğu yönündeki suçlamalarını reddettiği ifade edildi. Tam aksine Çin yönetimi ise Çinli kuruluşların ABD siber saldırılarının kurbanı olduğunu iddia ederek bundan şikayetçi durumda.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Washington yönetiminden, ABD ticari sırları ve diğer kritik bilgileri çalma girişimiyle suçlanan ve Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı ile bağlantılı olduğu öne sürülen dört Çin uyruklu kişi hakkındaki suçlamanın düşürülmesini talep etti.

ABD ile Batının fidye yazılımı saldırılarından Çin hükümetiyle bağlantılı hacker’ları resmen suçladığına dair duyuru, Pekin'e karşı uzun süredir devam eden şikayetleri artırsa da herhangi bir yaptırım içermemekteydi.

Siber tehditlerle mücadelede kararlılık mesajı Siber tehditlerle mücadelede kararlılık mesajı

ABD Merkez İstihbarat Teşkilatını 11 yıllık süre boyunca Çin'in havacılık araştırma tesislerine, petrol endüstrisine, internet şirketlerine ve devlet kurumlarına yönelik bilgisayar korsanlığı saldırıları düzenlemekle suçlayan Sözcü Zhao Lijian, “Çin, bir kez daha ABD ve müttefiklerinden siber hırsızlığı ve Çin'e yönelik saldırıları durdurmasını, siber güvenlik konularında Çin'e çamur atmayı bırakmasını ve sözde kovuşturmayı geri çekmesini şiddetle talep etmektedir.” dedi.  Açıklamalarının devamında Lijian, “Çin, Çin'in siber güvenliğini ve çıkarlarını sıkı bir şekilde korumak için gerekli önlemleri alacak." ifadelerine yer verdi.