Çin kara, deniz ve hava muharebe robotlarını sergiledi

Halk Kurtuluş Ordusu, modernizasyon çalışmalarında robotik sistemlerin etki ve kapasitesini artırıyor.

Global Times sitesinde yer alan haberde, Pekin’deki fuarda sergilenen robotik sistemlerle ilgili bilgilere yer verildi. Çin Komuta ve Kontrol Enstitüsü tarafından düzenlenen 9. Çin Komuta ve Kontrol Konferansı ile 7. Çin Askeri Akıllı Teknoloji Fuarı, 5 Temmuz Pazartesi tarihinde başladı ve 7 Temmuz Çarşamba gününe kadar devam edecek.

Devlete ait China North Industries Group Corporation bünyesinde Beijing North Vehicle Group Corporation tarafından geliştirilen “Pathbreaker” insansız kara aracı 1,2 ton ağırlığı, maksimum 30 km/sa hareket hızı ve sahip olduğu silahlı keşif sistemi ile öne çıkıyor. Aracın, keşif, yangın, devriye, arama ve imha operasyonlarına ek olarak zorlu arazilerde saldırı rehberliği yapabileceği belirtildi.

Dikkat çeken bir başka robotik sistem ise “Robo-Shark” oldu. Pekin merkezli “Boya Gongdao Robot Technology” tarafından bağımsız olarak geliştirilen ve tıpkı küçük bir köpekbalığına benzeyen sualtı robotu Robo-Shark’ın, düşük gürültü, uzun dayanıklılık, yüksek hız ve esneklik vaat ettiği ifade edildi. Robota güç veren itki sistemi ise, geleneksel bir pervane yerine, araca saatte altı deniz mili azami hız sağlayabilen biyonik kuyruk yüzgeci olmasıyla dikkat çekmekte. Sistemin arama ve kurtarmadan savaş alanı gözetimine kadar çeşitli alanlarda operasyonları gerçekleştirmesi bekleniyor.

Beijing Aerospace Zhongfei Technology, fuara yalnızca eğitim tatbikatlarında değil, aynı zamanda gerçek savaşta da tuzak olarak kullanılan hedef dron’ları ile devriye ve gözetleme görevleri için dikey iniş-kalkış yapabilen dron’ların da aralarında yer aldığı çeşitli farklı dron’ları getirdi.

Ayrıca, muharebe birimlerine yönelik komuta ve kontrol amacıyla kullanılan dijital sistemler de sergilenen sistemler arasında yer aldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.