Çin, kişisel veri ihlalini engellemek için denetimini artırıyor

Kişisel verilerin teknoloji şirketleri tarafından ihlal edilmesi birçok ülkenin gündeminde. Çin de teknoloji şirketlerinin veri ihlalinin önüne geçebilecek yeni bir düzenleme üzerine çalışmalarını başlattı.

TRT Haber’in verdiği bilgilere göre Çin, teknoloji şirketlerinin müşterilerin izni yahut bilgisi olmadan verileri kullanmasının ve üçüncü taraflara satmasının önüne geçeceği yeni bir düzenleme getiriyor. Söz konusu düzenlemenin 1 Kasım’da yürürlüğe gireceği bildirildi.

Yeni kanun ile şirketlerin hangi bilgileri toplayabileceğine ve bunların nasıl saklanması gerektiğine ilişkin standartlar belirlenerek kamu otoritesinin denetimi güçlendirilecek. Söz konusu kanun metni henüz yayınlanmadı fakat önceki taslaklarda, verilerin üçüncü taraflara satılabilmesi için müşteri izni gerektiren düzenlemelerin yer aldığı biliniyor.

Çin hükümeti, kişisel bilgilere sınırsız erişimde bulunabilir

Kişisel verileri koruma kanunu, müşteri verilerinin toplanmasını ve işlenmesini sınırlayan Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü (GDPR) ile benzerlik gösteriyor fakat Çin’deki kanunda Batı’daki kanunlardan farklı olarak iktidar partisinin veya hükümetin kişisel verilere erişimini sınırlama konusuna dair bilgilere yer verilmiyor.

Çin Komünist Partisi daha önce çıkardığı anti-tekel yasası ve diğer düzenlemelerle teknoloji şirketleri üzerindeki denetimi artıracağını belirtmiş, bunun üzerine “Alibaba” ile “Tencent” gibi firmaların hisse senedi fiyatları da düşmüştü.

Nisan ayında Alibaba, haksız rekabet uygulaması ile 2,8 milyar dolarlık rekor bir para cezası almıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.