Çin, mobil uygulama geliştiricilerini uyarıyor

Pekin hükumeti, yakın tarihlerde yürürlüğe giren veri gizliliğini koruma yasasının ardından veri güvenliği alanında faaliyetlerine devam ediyor. Çinli yetkililer mobil uygulama geliştiricilerini, kullanıcıların verilerini “gerekenden fazla” olacak şekilde toplayan “slurping code” içeriğini kaldırmaları konusunda uyarmaya başladı.

The Record Media sitesinde yer alan haberde, Çin yönetiminin veri güvenliğini artırmaya yönelik yeni kararına ilişkin bilgilere de yer verildi.

Çin’in yeni Kişisel Bilgileri Koruma Yasası, bu yılın mart ayı başlarında kabul edilmiş ve 1 Mayıs tarihinde yürürlüğe girmişti. Yasanın izlediği temel yol, “bir web sitesi ya da uygulama yalnızca birincil işlevlerini yerine getirmek için ihtiyaç duyacağı bilgilere erişmek zorundadır.” olarak açıklanmıştı. Bu yasa kapsamında toplandığı tespit edilen gereksiz verilerin kurumlara cezai yaptırım bedeli 50 milyon yuan’e kadar (yaklaşık olarak 65 milyon TL) veya şirketin yıllık gelirinin yüzde 5’i tutarında olabileceği belirtiliyor.

Şirketlerin işlemlerini düzenlemesinde yardımcı olabilmek adına Çin Siber Mecra İdaresi (Cyberspace Administration of China) mart ayında uygulamaların ne türde bilgiler toplamasına izin verildiğine dair yönerge hazırlamıştı. Örneğin anlık mesajlaşma hizmetlerinde sadece telefon numarası ve kişiler listesine ulaşılma izni verilirken haber hizmetleri alanında kişisel bilgiler toplanmadan uygulamanın kullanılabileceği belirtiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.