Çin nükleer başlıklarını ikiye katlıyor

Pentagon’un yayınladığı bir rapora göre Çin önümüzdeki on yıl içerisinde nükleer savaş başlığı sayısını ikiye katlamayı planlıyor. Şu anda ABD’nin elinde 3800’e yakın nükleer savaş başlığı bulunuyor. Çin’in ise yaklaşık 200 savaş başlığı var.

Defense News tarafından yapılan habere göre, Pentagon raporunda Çin’in nükleer güçlerinin modernleşmesi ve genişlemesinin Pekin’in dünya sahnesinde daha baskın bir konumda yer alma çabasının ve 2049 yılında Amerika’yı yakalamak veya geçmek istemesinin bir parçası olduğunu belirtti.

Pentagon’un hazırladığı rapora göre Çin, savunma için harcadığı bütçeyi artırdı. Raporda Çin’in karadan ateşlenen füzelerinin hem sayıca hem de menzil genişliği açısından ABD’yi geçtiği belirtiliyor.

Raporda aynı zamanda Çin’in donanma açısından da ABD’nin önüne geçtiği belirtiliyor. Çin donanması şu anda muharebeye hazır 350 savaş gemisi ve denizaltına sahipken, ABD donanmasının 293 gemisi bulunuyor.

Gelişme devam edecek

Hazırlanan raporda önümüzdeki beş yıl içerisinde Çin’in elindeki, Amerika’yı tehdit edebilecek kıtalararası füze sayısında 200 kadar artış olacağı belirtiliyor.

Çin Savunma Bakanlığından Chad Sbragia yaptığı bir açıklamada, Komünist Parti’nin ordusunu savaşa hazır, inovatif ve global bir birleşmiş güç haline getirme hedefiyle çalıştığını söyledi.

Çin aynı zamanda havadan ateşlenebilen nükleer balistik füzeler geliştiriyor. Geliştirdikleri H-6N isimli bombardıman uçağının ise Çin’e ait ilk havadayken yakıt ikmali yapabilen bombardıman uçağı olduğu belirtildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.