Çin, uzay istasyonunun kurulumunu bu yıl tamamlayacak

ABD’nin uzay araştırmaları alanında iş birliğini ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programına katılımını engellemesiyle sebebiyle kendi uzay istasyonunu kurmak için harekete geçen Çin, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Edinilen bilgilere göre Çin Uzay ve Havacılık Bilimi ve Teknolojisi Şirketi, 2022’de uzay istasyonuna 2 ikmal seferi ve 2 insanlı sefer yapılacağını duyurdu. Şirket ayrıca iki laboratuvar modülünün daha istasyona ekleneceğini açıkladı.

Tienhı (Göksel uyum) isimli bir çekirdek modül, “Vıntien” (Gökleri Aramak) ve “Mıngtien” (Gökleri Düşlemek) isimli iki laboratuvar modülü ve “Şüntien” (Gökleri Dolaşmak) isimli bir uzay teleskobundan oluşacak Tiengong (Gök sarayı) istasyonu tamamlandığı takdirde Rusya’nın atıl haldeki Mir Uzay İstasyonu ile hemen hemen aynı boyutlarda olacak.

İstasyonun 2022’de tamamlanabilmesi için 2 insanlı sefer ve 2 kargo seferinin yapılması planlanıyor. İnsanlı seferlerin Şıncou mekiği ile, kargo seferlerinin ise Tiencou mekiği ile yapılacağı aktarıldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.