Çin, uzaya 3 taykonot yolluyor

 Uzay istasyonlarına bir yenisi daha ekleniyor.

Çin, uzayda 15 yıl boyunca hizmet vereceği düşünülen uzay istasyonunu kurmaya hazırlanıyor. Çin, uzayda kuracağı ve 12’ncisi olacak yeni tesisin ilk adımlarını ise çekirdek modülünü fırlatarak başlattı.

Bu adımlarla ilgili 31 Mayıs günü kargo ikmal uzay aracı Tianzhou-2 fırlatılarak istasyonunun çekirdek modülüne entegre edildi.

Söz konusu uzay istasyonunun 2 yıllık inşa sürecinin bir sonraki aşaması için önümüzdeki haziran ayında Shenzhou-12 uzay aracıyla istasyona 3 taykonotun fırlatılması planlanıyor.

Çin’in İnsanlı Uzay Programı Başkan Yardımcısı Yang Livey de taykonotlar hakkında 3 ay boyunca uzay istasyonunda görev yapacaklarını açıkladı.

Çin’in söz konusu bu çalışmaları, ABD’nin uzay araştırmaları alanında iş birliğini yasaklaması ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programına katılımını engellemesinden ileri geliyor.

Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşacak istasyon, Çin’in uzaydaki en büyük kozlarından biri olarak değerlendiriliyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun görevinin 2024’te sona ermesiyle Çin Uzay İstasyonu, yörüngedeki tek uzay istasyonu olacak.
 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.